Ana Sayfa Girişimci Girişimcilerin Günlük Yaşamları Nasıl Olmalı

Girişimcilerin Günlük Yaşamları Nasıl Olmalı

Girişimci olmak için bireylerin belirli özelliklerinin olması gerekmektedir. Öncelikle çalışkan olmak ve çalışmayı sevmek önemlidir. Bu bağlamda bunu sevmeyen ve sürekli olarak başarıdan kaçınan bireyler girişimci olamazlar. En küçük özellikler bile bir bireyin girişimci olmasını engeller. Daima enerjinin yüksek olması gerekmektedir. Bunun için zinde olmalı ve pozitif olmalısınız.

Başarılı girişimcilerin belirli bir yaşam alışkanlıkları bulunmaktadır. Bu alışkanlıklar bireylerin daha güçlü olmasını ve daha verimli olmasını sağlar. En küçük alışkanlıklar bile hayatı büyük oranda değiştirebilmekte ve etkileyebilmektedir.

Girişimcilerde Olması Gereken Alışkanlıklar

 • Erken kalkmak önemli! Erken kalkmak, gün içerisindeki birçok işin erkenden bitirilmesini sağlar. Konsantrasyonun kuvvetli olmasını ve motivasyonun da artmasını sağlar. Geç kalkıldığında bireylerde uyuşukluk olur ve motivasyon düşer. Bunu alışkanlık haline getirmek önemlidir. En başarılı girişimcilerin güne başlama saatleri 4-5 olduğu bilinmektedir. Belki siz bu saatlerde kalkamayabilirsiniz ama yavaş yavaş bu saatlere yaklaşmayı deneyebilirsiniz.
 • Egzersiz ve spor yapmak önemli! Erken kalktığınızda vücudunuzun açılması, beyninizin daha verimli çalışması ve daha sağlıklı olabilmeniz için egzersiz veya spor yapmalısınız. Bu eylemler vücudun daha dinç, enerjik ve pozitif olmasını sağlar. Bu sayede de işinize daha fazla odaklanırsınız. Ayrıca motivasyonun da arttığı bilinmektedir.
 • İlham almak önemli! Size ilham veren kişileri takip edebilirsiniz. Bu sosyal medya ile mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda ilham alabileceğiniz ve araştırma yapacağınız ortamlar veya etkinlikler de bulunabilmektedir. Buralara katılabilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz.
 • To-do list yapın! Gün içerisinde yapmanız gereken işleri unutmamak ve zamanında yapmak için hedeflerinizi yazabilirsiniz. Günlük yapılacakların yanı sıra her gün işin akışına göre ulaşılması gereken hedefleri de belirlemelisiniz.
 • E-postalarınızı kontrol edin! Gün içerisinde belirli bir zaman dilimini e-postalarınızı kontrol etmeye ayırabilirsiniz. Bu sayede hem beyniniz dağınık olmaz yani aklınız orada kalmış olmaz hem de e-postalara vaktinde cevap vermiş olursunuz.
 • Zaman yönetimi yapın! Zaman yönetimi yapmanız son derece önemlidir. İşlerinizin yetişmesi ve planlarınızın devam etmesi için zaman yönetimi yapmalısınız. Eğer zaman yönetimi konusunda sıkıntılarınız varsa bu konuda çeşitli kitaplar okuyabilir veya uzmanından yardım alabilirsiniz.
 • Çevre oluşturmanız önemli! Yeni insanlarla tanışmak ve yeni ortamlara girmek iş dünyası açısından önemlidir. Hem kendi markanızı tanıtma imkanı yakalarsınız hem de yeni bakış açıları kazanırsınız. Bunun için çeşitli etkinliklere katılabilir ve işinizle alakalı seminerlerde yer alabilirsiniz. İşinize yönelik veya size faydalı olacak konferans, seminer, etkinlik, fuar gibi yerlerde bulunmanız yeni bireyler tanımanızı ve çevrenizi genişletmenizi sağlayacaktır.
 • Meraklı olmak önemli! Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız sürekli olarak kendinizi geliştirmeye ihtiyacınız vardır. Bunun için de meraklı olmanız gerekmektedir. Merak duygunuzu kaybetmemeli ve yeni olan şeyler ve yeni duyduklarınızı sürekli olarak araştırmalısınız.
 • Başarılı insanları örnek alın! Başarılı bireyleri örnek alarak siz de başarılı olabilirsiniz. Bir bakıma onları taklit de edebilirsiniz. Bu taklit onlarla aynı işi yapacağınız anlamına gelmez. Onların yöntemlerini işinize uygulamanız anlamına gelebilmektedir. Aynı şekilde düşüncelerini ve bakış açılarını kazanabilirsiniz.
 • Harekete geçmek önemli! Her gün düşündüğünüz o planı eyleme dönüştürün. Daha iyi nasıl yapabilirim diye araştırın. Her gün en iyisini araştırdığınızda ve beyin fırtınası yaptığınızda yeni şeyler keşfedeceksiniz.
 • Hobileriniz önemli! Bireyleri dinlendiren ve pozitif olmalarını sağlayan en önemli özellik hobileridir. Hobileri bireyleri mutlu eder ve onların dinlenmelerini sağlar. Sevdikleri eylemler içerisinde bulunan bireyler de çalışma zamanları içerisinde daha verimli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz