Ana Sayfa Girişimci Girişimcilikte Başarısızlığın Üstesinden Gelme

Girişimcilikte Başarısızlığın Üstesinden Gelme

İş hayatımızda, sosyal hayatımızda ve hemen hemen birçok yerde başarısızlığa uğrarız. İlk defa denenen bir şeyde hemen başarılı olma gibi bir ihtimal yoktur. Bu bağlamda her girişim için de başarısız olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde başarılı olan ve dünyaca tanınan girişimciler birkaç kez başarısızlığı görmüş ve sonrasında yükselmişlerdir. Başarısızlıkların yaşanması da avantajlıdır. Bu başarısızlıklardan bireylerin ders çıkarması gerekir ve sonraki adımlarını daha akılcı atmaları gerekir.

Girişimcilik, gerçek tutku ile yapılabilecek bir iştir. Gerçek tutku olduğunda bireyler pes etmezler ve başarısızlıklar karşısında yıkılmazlar. Başarısızlıklar da kalıcı başarıları getirir. Herkesin bunu bilmesi ve benimsemesi önemlidir. Çünkü ilk etapta bireyler tamamen başarılı olacaklarına inanırlarsa büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar. Başarısızlıktan korkmamak gerekir ve bu durum hayatın bir parçasıdır. Başarısızlık ilk aşamada özgüven düşüşüne neden olsa da sonrasında başarıyı getirmesi ile düşen özgüvenin çok daha fazla bir şekilde artmasını sağlar.

Başarısızlığı Başarıya Çevirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kendinize zaman tanıyın! Başarısızlık sonunda üzülmek en doğal davranıştır. Başarısızlığın üzüntüsünü yaşamak için kendinize zaman tanımanız gerekir. Belirli bir süre yas tutmalı ve sonrasında da kendinizi toparlamalısınız. Başarısız olduğunuz bu andaki duygularınız sizin daha fazla çalışmanızı sağlayacaktır. Uzun süre üzülüp de kendinizi de engellememelisiniz. Birkaç gün kendinize süre verebilirsiniz. Bu büyük çaplı başarısızlıklarda daha uzun bir süre olabilir. Ama bu üzüntü süresini de uzatıp depresyona girmemelisiniz ve yeniden toparlanıp tüm hızla devam etmelisiniz.

Başarılı olan insanların önceki başarısızlıklarını düşünün! Hiç kimse yeni başladığı bir işte mükemmel başarı ile devam etmez. Mutlaka hatalar ve kayıplar bulunmaktadır. Özellikle dünyaca ünlü girişimciler başarısızlıkları karşısında vazgeçselerdi ve devam etmeselerdi şimdiki başarılarını hayal bile edemeyeceklerdi. Bunun için geçmişten ders almalı ve geleceği umutla bakmalıyız.

Önceki başarılarınızı düşünün! Önceki başarılarınızı gözden geçirerek aslında başarısız bir insan olmadığınızı görebilir ve sadece bir şeyler öğrenmeniz gerektiğini düşünürsünüz. Başarısızlıklar sizi yansıtmaz. Bir kaybediş ve bir başarısızlık karşısında beyin sürekli olarak eski başarısızlıklarınızı aklınıza getirecektir. Bu başarısızlıklar çok saçma ve önemsiz başarısızlıklar dahi olsa da beyin kendinizi kötü hissetmenizi sağlar ve sürekli olarak iç sesiniz konuşur. Sizi suçlar. Bunların olmasına izin vermeyin ve eski başarılarınızı not alın. Onlar sizi motive edecektir. Diğer başarısızlıklarınızın önüne geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz