Ana Sayfa Genel Göbek Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Gidilecek Doktor)

Göbek Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Gidilecek Doktor)

Karın ağrılarını geçirmenin yolları pek çok kişi için oldukça önemli bir konudur. Karın ağrısı farklı nedenlerden dolayı olabilen ve hayatı büyük ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu karın ağrıların nedenleri ufak bazı sağlık sorunları olsa da bazı durumlarda da ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Bundan dolayı ağrıların hafife alınmaması ve geçmek yerine şiddetlenen ağrılar için doktora gidilmesi şarttır. Karın ağrısı için neler yapılabileceğine geçmeden önce karın ağrılarının nedenlerini bilmek gerekiyor. Bu nedenlere göre ne tarz bir tedavi uygulanacağına karar verilmesi en iyi yoldur.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısına yol açabilecek onlarca farklı hastalık vardır. Bu ağrının baş nedeni sindirim sisteminde yaşanan sorunlardır. Düzgün sindirilemeyen besinler karında ağrıların yaşanmasına neden olur. Kadınlarda karın ağrısına yol açan en büyük etken ise reglidir. Regl dönemi karın ağrısı bulantı gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu ağrıları geçirebilmek için de tavsiye edilen yöntemler mevcuttur. Bunların dışında bazı hastalıklar da karında ağrılar oluşturur. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Safra kesesi enfeksiyonu,
  • Böbrektaşı,
  • Pankreasta iltihaplanma,
  • İdrar yolu enfeksiyonu.

Hangi Karın Ağrıları İçin Doktora Başvurulmalı?

Karın ağrıları genellikle evde uygulanan basit yöntemler ile geçirilebilen bir şeydir. Bundan dolayı da çoğunlukla hastanelere gidilmez. Ancak bazı durumlarda uzman hekimlere görünmek şarttır. Örneğin bir karın ağrısı dayanılamayacak kadar şiddetli ise ya da azalmak yerine gitgide artıyorsa doktora gitmek en iyi çözüm olacaktır. Bunun yanı sıra karın ağrısının yanında farklı semptomlar varsa böylesi bir durum da uzmandan yardım almayı gerektirir. Örneğin karın ağrısı ateş öksürük ayrıca kusma, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarının da yaşanması ciddi problemlerin habercisi olabilir. Bu yüzden de ihmal edilmemelidir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu ağrıların geçirebilmenin en etkili yolu ağrıya neden olan hastalığın bulunmasıdır. Apandisit hastalığından dolayı meydana gelen karın ağrısının tedavisi ile kabızlıktan sorunu yüzünden oluşan ağrının tedavisi bir olmayacaktır. Bundan dolayı ilk olarak karın ağrısı ile beraber meydana gelen diğer semptomların takip edilmesi gerekir. Karın ağrısı ve gaz sancıları için genellikle önerilen şey sıcak komprestir. Sıcak su torbalarının karına konulması ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca karında gaz sancısına yol açan en önemli faktörlerden bir tanesi de ayakların üşütülmesidir. Bu yüzden sıcak su torbası yalnızca karına değil ayaklara da konulmalıdır.

Özellikle regl dönemindeki şiddetli ağrıların ilaçsız geçirilebilmesi kolay değildir. Bu yüzden ağrı kesicilerin alınması pek çok kadının uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Ağrı kesicilerin yanı sıra ılık bir duş da vücudun rahatlamasını ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Bebeklerdeki karın ağrısı için ise doktora başvurulması gerekebilir. Bu ağrının nedeni gaz ise yapılabilecek en iyi şey masajdır. Bebeklerin karınlarına yapılan masajlar bağırsak hareketlerini düzene sokmada ve sıkışan gazın dağılmasında etkili olacaktır.

Karın Ağrısına Doğal Çözümler

Karın ağrısından kurtulabilmek için uzmanlar tarafından önerilen bazı doğal yöntemler mevcuttur. Genellikle karın ağrısı çay ile geçirilmeye çalışılır. Bu ağrılar için çay tüketen insanlar doğru bir yöntemi tercih etmektedir. Özellikle papatya çayı, vücudu sakinleştirecek ve sindirim sisteminin de düzene girmesini sağlayarak ağrıyı hafifletecektir. Tavsiye edilen bir başka çay ise zencefil ile yapılandır. Zencefil çayı neredeyse her hastalık için önerilen bir şeydir. Şifa deposu olan bu çay ağrıların geçmesinde de yardımcı olur. Son olarak önerilebilecek nane çayıdır. Özellikle mide kaynaklı ağrıları geçirmek için nanen çayı birebirdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz