Ana Sayfa Genel Göz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Tedavi Yöntemleri)

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Tedavi Yöntemleri)

Göz hastalıklarının tedavisi için çeşitli yöntemler gösterilebilir. Göz mikroplara oldukça açık bir organdır. Bundan dolayı farklı nedenlerden gözde rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu hastalıklardan bazılar dinlenme gibi basit çözümler ile geçer. Ancak bazıları ise ciddi sorunların habercisi olabilir. Gözdeki hastalıkların tedavi edilebilmesi için öncellikle bu rahatsızlığa neden olan şeyin bulunması gerekir. Bu nedene göre de tedavi yöntemleri seçilmelidir.

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Genetik etkenlerin yanı sıra çevresel faktörlerden dolayı da gözlerde çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu hastalıklar göz zarında, gözyaşı kanallarında, gözün dışında oluşabilir. Göz hastalıklarının nedeni olarak en sık karşılaşılan şey alerjik reaksiyonlardır. Bir kişinin toza, makyaj malzemesine ya da polene alerjisi varsa bu gözlerde de ağrıların ve kaşıntıların yaşanmasına neden olur. Bu alerjiler tek göz ağrısı şekilde ortaya çıkabildiği gibi iki gözde birden de ağrıya yol açabilir.

Soğuk algınlıkları, sinüzit, diyabet ya da kalp hastalıkları da gözlerde rahatsızlıkları meydana getirir. Bunların yanı sıra sıkça karşılaşılan bir başka göz hastalığı ise göz nezlesidir. Gözde bakteri oluşumundan kaynaklı olan göz nezlesi sürekli olarak gözyaşının akmasına yol açar. Tek gözde ya da iki gözde birden olabilen göz nezlesi bulanık görme sorunu da yaşatır.

Göz Nezlesinin Tedavisi

Göz nezlesine sebep olabilen farklı etkenler mevcuttur. Bu hastalığın temel sebebi adenovirüsüdür. Bu virüsün yanı sıra dudakta çıkan uçuklar da bazen göz nezlesine yol açabilir. Göz nezlesinin en belirgin belirtisi ise gözden sarı bir sıvının akmasıdır. Böylesi bir problemle karşılaşıldığında ilk yapılması gereken şey göz doktoruna başvurmak olmalıdır. Doktora gitmeden göz nezlesinin tedavi edilmesi çok kolay değildir. Göz nezlesi ne iyi gelir soruna verilebilecek alternatif cevaplardan bir tanesi de soğuk ya da sıcak kompreslerdir. Ancak doktor tavsiyesi ile alternatif uygulamalara başvurulmalıdır.

Gözde Olan Ağrıların Nedenleri Nelerdir?

Gözde birçok nedenden dolayı ağrılar meydana gelebilir. Günümüzde en sık karşılaşılan neden ise gözlerin yorulmasıdır. Artık pek çok kişi bilgisayar başında derslerini çalışıyor ya da işlerini hallediyor. Bilgisayar ışıkları da gözün yorulmasına buna bağlı olarak da ağrıların oluşmasına yol açıyor. Kullanılan lenslerin gözleri tahriş etmesi de bir ağrı sebebidir. Gözün mikrop kapması sonucunda çıkan arpacıklar yine gözlerde şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olur.

Bunların dışında bazı farklı hastalıklar da göze vurur ve ağrıların oluşmasına yol açar. Örneğin migren yalnızca başta ağrıya neden olmaz. Bunun yanı sıra gözlerde de şiddetli şekilde ağrılar yapar. Ayrıca gözün arkasında yer alan ve beyne bağlanan sinirdeki iltihap oluşması anlamına gelen optik nörit hastalığı da göz ağrıları meydana getirir.

Göz Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Göz ağrıları çoğu zaman dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden de göz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Göz ağrılarının en büyük tedavisi dinlenmektir. Birkaç gün boyunca bilgisayar, telefon hatta kitap gibi şeylerden uzak durulması ve ara ara gözün kapatılarak dinlendirilmesi göz ağrılarını geçirecek en önemli ilaçtır. Birçok kişinin bildiği bir başka tedavi yolu ise patatestir. Dilimlenen patatesin gözlere konulması ve 15 dakika boyunca o şekilde bekletilmesi gözün dinlenmesi için iyi bir yoldur.

Göz ağrılarının tedavisi ağrı nedenine göre yapılmalıdır. Ancak ciddi bir rahatsızlığın olmadığı durumlarda evdeki çeşitli malzemelerle tedaviler uygulanabilir. Göz ağrısına ne iyi gelir doğal çözümlerden bir diğeri de çaydır. Çay ile ıslatılmış pamuğun göze konması özellikle yorgunluktan dolayı oluşan ağrılar için oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz