Ana Sayfa Genel Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Belirtileri, Tedavisi)

Gut Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Belirtileri, Tedavisi)

Gut hastalığının tedavisi için evde denenebilecek yöntemler vardır. Gut hastalığı tarihte bazı padişahların bu hastalıklardan dolayı vefat etmesi dolayısıyla padişah hastalığı olarak halk arasında adlandırılır. Bu hastalığın tek nedenin kırmızı et tüketmek olduğu düşünüldüğü için de zengin hastalığı olarak isimlendirilir. Ancak guta yol açan tek şey yeme içme alışkanlıkları değildir. Aynı zamanda metabolizmadaki bozukluklar ya da bazı hastalıklar da guta neden olabilir.

Gut hastalığı hangi doktor tarafından tespit edilir sorusuna verilecek farklı uzmanlar mevcuttur. Genellikle iç hastalıkları yani dahiliye uzmanları gut hastalığı teşhisini koyan kişilerdir. Bunun dışında gut ayaklarda deformasyona ve ağrılara neden olmasından dolayı ortopedistler tarafından da anlaşılabilir. Guttan şüphelenen kişilerin başvurabilecekleri bir başka bölüm ise fizik tedavi ve rehabilitasyondur.

Gut Hastalığı Nedir?

Bu rahatsızlık genellikle romatizma hastalığı olarak düşünülür. İnsanların aklına romatizma gelmesinin de en önemli nedeni hastalığın ortaya çıkardığı semptomlardır. Ancak gut metabolizmaya bağlı bir hastalıktır. Sağlıklı bir insan bedeninde proteinler ürik aside dönüştürülerek vücuttan atılır. Fakat bazı durumlarda bu ürik asitlerin atılmasında sorunlar meydana gelebilir. Vücuttan atılamayan bu ürik asit de eklemlerde birikmeye başlar. Bu birikmeler de iltihaplanmalara sonrasında da gut hastalığına neden olur. Bundan dolayı gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır sorusuna verilebilecek cevap yemek düzeninin değiştirilmesidir.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığının temel nedeni ürik asidin eklem yerlerinde birikmesi olmasından dolayı bu hastalığın en belirgin işaretçisi de eklemlerde meydana gelen ağrılardır. Bunun yanı sıra bu eklem yerlerinde şişmeler de oluşabilir. Gutun diğer belirtileri ise şu şekilde sıralandırılabilir:

  • Ağrıların gece uykudan uyandırması,
  • Eklemlerde deformelerin yaşanması,
  • Ağrıların kronikleşmesi.

Gut hastalığı ataklarını tetikleyen bazı faktörler de mevcuttur. Örneğin eklem travmaları gutu da tetikleyen nedenlerden bir tanesidir. Diğer faktörlerden bazıları da şunlardır:

  • Yüksek alkol tüketimi,
  • Yanlış beslenme,
  • Obezite,
  • Kronik böbrek rahatsızlığı,
  • Yapılan bazı cerrahi uygulamalar.

Gut Hastalarının Tüketmemeleri Gereken Yiyecekler

Gut hastalığı tedavisi mümkündür. Alkol kullanımının azaltılması, fazla olan kiloların verilmesi ve tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi ürik asidin düzgün bir şekilde atılabilmesini yeniden sağlayacaktır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin uygulayacağı diyetler oldukça önemlidir. Bunun için bir diyetisyen ile görüşülmesi hastalara büyük yarar sağlayacaktır. Fakat en temel olarak gut hastalarının yemekten kaçınmaları gereken bazı besinler vardır. Örneğin protein ağırlık beslenmenin yerini sebze bazlı yemekler almalıdır. Bunun yanı sıra kaymak, çikolata, yağlı kızartmalar, beyaz ekmekler de gut hastalarının uzak durmaları gereken yiyecekler arasındadır. Süt ve süt ürünlerinin tüketilebilmesi mümkündür. Ancak bu ürünlerin az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Yani gut hastaları yiyecekler konusunda uzmanlığını geliştirmeli ve bu yönde beslenme alışkanlığı edinmelidir.

Gut Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapılabilir?

Gut hastalığı özellikle ayaklarda şiddetli ağrılara yol açar. Ürik asit genellikle ayaklardaki eklemlerde toplanır. Bu da ayak ağrılarına sebebiyet verir. Şiddetli ağrılar yaşayan kişilerin en çok merak ettiği de gut hastalığı ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Bu ağrıları azaltabilmek için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Gut ağrısı için en sıklıkla tavsiye edilen meyve elmadır. Lif bakımından oldukça zengin olan elma eklem ağrılarını da geçirir. Elma dışında kirazın da ürik asit seviyesini düşürmesinden dolayı gut hastalarına önerilen bir besindir. Limonlu su ise gut ağrısı için birebir yöntem olmasının yanı sıra bu hastalığa yakalanma riskini de azaltan bir çözümdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz