Ana Sayfa Genel Hamlık Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavisi)

Hamlık Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavisi)

Fiziksel aktivite sonrası kaslarda oluşan hamlık, spor yapanlarda ya da yoğun fiziksel çaba gerektiren işlerde çalışan kişilerde can sıkıcı bir durum oluşturuyor. Özellikle uzun süre fiziksel egzersiz yapmamış kişilerde birden yapılan antrenman veya hareketler kaslarda ağrıya sebep oluyor. Hayat standardını düşüren ve hareket etmeyi çok zorlaştıran bu kas acısı, bir süre kendi kendine geçiyor fakat geçene kadar birçok problemlere sebep oluyor. Bu yazımızda;

  • Kaslarda oluşan hamlığın nedeni nedir?
  • Hamlık ne zaman geçer?
  • Hamlık ağrısı varken spor yapılır mı?
  • Ve hamlık ağrısına iyi gelen yiyecekler ve içecekler hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Hamlık Nedir, Neden Olur?

Hamlık tabiri halk dilinde yer etmiş bir ifadedir. Bu ifade aslında bir meyvenin olgunlaşmamış halini belirtirken kullandığımız ham kavramından gelmektedir. Yani hamlıktan kasıt, vücudun zinde olmadığını ve fiziksel yeterliliğinde maksimum seviyede olmadığını belirtmektir. Dolayısıyla fiziksel kondisyonu yeterli olmayan kişiler yoğun fiziksel aktivite yaptıklarında hamlıklarından ötürü kas ve eklem ağrısı çekebilirler. Çünkü yoğun fiziksel aktivite sırasında vücudun kasları, daha önce hiç çalışmadıkları kadar yoğun çaba göstermek zorunda kalırlar. Bu nedenle fiziksel aktivite sırasında kaslar aktif olduğundan pek acı hissedilmez fakat bu acı ve hamlık etkisi aktivite bittikten sonra yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Bu nedenle birçok kişi “spor yaptım kaslarım ağrıyor” diye şikâyet etmektedir. Hamlığın, kondisyonu yetersiz olan bir kişinin yoğun fiziksek aktivite sonrasında oluştuğunu söylemiştik. Yoğun fiziksel aktiviteden kastettiğimiz de;

  • Vücut geliştirme sporu yapmak
  • Ağır cisimler kaldırmak veya taşımak
  • Uzun süre tempolu koşmak
  • Yüzmek, halı sahada maç yapmak gibi yoğun çaba gerektiren faaliyetlerde bulunmaktır.

Hamlık Ne Zaman Geçer?

Özellikle spor yapmaya yeni başlayan kişilerin merak ettiği bir konudur. Spor takvimlerini aksatmamak isteyenler aynı zamanda kas ağrılarından da şikâyet edenler “Hamlık kaç gün sürer?” diye merak ediyorlar. Bu soruların kesin bir cevabı yoktur. Yani tam olarak hamlık şu kadar günde geçer diye bir şey söylenemez. Çünkü hamlığın geçme süresi yani kasların yenilenme süresi, yapılan fiziksel aktiviteye, aktivitenin yoğunluğuna, süresine, kasların zedelenme oranına, kişinin yaşına, fiziksel özelliklerine, uykusuna, beslenmesine göre değişiklik göstermektedir. Tüm bu saydıklarımız hamlığın geçmesinde önemli bir role sahiptir.

Hamlık Ağrısı Varken Spor Yapılır Mı?

Yine spor salonlarında düzenli bir spor takvimi olan kişilerin çok merak ettiği konulardan biri de “Hamlık ağrısı varken spor yapılır mı?” sorusudur. Spor rutinlerini bozmak ve antrenmanlarını aksatmak istemeyen kişiler özellikle hamlık ağrısı varken spor yapıp yapmama konusunda kararsız kalıyorlar. Bu soruya cevap olarak hamlığın derecesine yani kaslarda oluşan ağrının şiddetine bağlı diyebiliriz. Çünkü kaslar, hamlık ağrısı sırasında iyileşme ve yenilenme aşamasında oldukları için tekrar fiziksel bir aktiviteye maruz kalmaları çok büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Öte yandan kaslarda hafif bir ağrıma varsa bu ağrılar da kasların ısınacağı kadar ve çok yoğun olmayan bir aktivite yapıldığında da bu ağrıların azaldığı görülmektedir.

Hamlık Ağrısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Spor antrenmanı sonrası ya da yoğun fiziksel aktiviteden sonra yaşanan hamlık ağrısı sırasında kaslar iyileşme sürecine girmiş demektir. Bu süreçte kaslar gelişim sağlar ve dokularında zorlamayla maruz kalınan küçük çaptaki hasarları onarırlar. Bu süreçte spor sonrası kas ağrılarına iyi gelen yiyecekler tüketerek, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve hissedilen ağrıyı azaltabilirsiniz. Bu yiyecek ve içecekler protein ağırlıklı ürünlerdir. Protein ağırlıklı beslenmenin yanında mutlaka vitamin ve mineraller alınmalıdır. Bunun yanında kaslardaki laktik asidi dengelemek için bol bol su içilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz