Ana Sayfa Pratik Bilgiler Hangi Ülkelerde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Hangi Ülkelerde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Bütün ülkeler corona virüsün etkileri ile savaşmaktadır. Dünya geneline yayılmış olan bu salgınla mücadele yöntemleri birçok ülke açısından farklılık göstermektedir. Genel olarak alınan tedbirlerin başında sokağa çıkma yasakları gelmektedir. İnsanlar zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamakta ve vakitlerini evde geçirerek diğer insanlar ile yakın temastan kaçınmaktadır. Bazı ülkelerin ne gibi tedbirler aldığını sizler için araştırdık. Detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Amerika

En çok vakanın görüldüğü ülkelerden biri olan Amerika, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmemiştir. Her eyalette farklı vaka sayılarının bulunmasından dolayı ülke genelinde sokağa çıkma yasağının yersiz olacağı söylenmektedir. Bu karar her eyaletin kendisine bırakılmıştır. Öte yandan vaka sayısının çok görüldü New York kentinde salgınların önlenmesi adına kısmi zamanlı sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. 

Sırbistan 

Corona virüsün etkisi altında olan ülkelerden biri olan Sırbistan da birçok tedbir alan ülkeler arasında yer almaktadır. Sokağa çıkma yasağını kısmi olarak getiren ülke, 20:00 ile 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirmiştir. Öte yandan corona virüsün en çok etkilediği kesim olan 60 yaş üstüne de sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Ayrıca ülke içerisinde 26 Nisan’da yapılması planlanan yerel ve genel seçimler yine corona virüs kapsamında ertelenme kararı alınmıştır. 

Kanada

Vaka sayısının 10 bini geçtiği ülkelerden biri olan Kanada, bu kapsamda çeşitli tedbirler almakta olan ülkelerden biri. Alınan tedbirlerden en dikkat çekici olan, Toronto kentinde yakın temas kurallarını ihlal edenlere 5 bin Kanada doları cezasının getirilmesidir. Bu ceza içerisinde aile üyeleri yer almamaktadır. Ayrıca yine aynı kentte 5 kişiden fazla katılımcının olduğu bütün etkinlikler durdurulmuştur. 

Kanada ordusunun Irak’ta görev yapan birlikleri corona virüs kapsamında geri çekilmiştir.

Türkiye 

Corona salgına yakalanan son ülkelerden biri olan Türkiye’de salgının önlenmesi adına birçok tedbir alınmaktadır. Tedbirler arasında ilk akla gelen sokağa çıkma yasağı henüz ülke geneline yayılmamıştır. Başlangıçta en riskli grup olan 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Geçen zaman ardından virüsün yayılmasını önlemekte atılan adımlardan biri de 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirilmesi olmuştur. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz