Ana Sayfa Girişimci Hedef Strateji ve Taktik Kavramları ile Girişimcilik

Hedef Strateji ve Taktik Kavramları ile Girişimcilik

Bir girişimcinin hakim olması gereken en önemli konuların başında Strateji Yönetimi gelmektedir. İşletme bölümlerinde ders olarak okutulan bu konuda hedef, strateji ve taktik gibi kavramların tanımı ve işletmeler için önemi anlatılmaktadır. Bu yazımızda da bu kavramları açıklayarak girişimcilerin kafasında ki soru işaretlerini kaldırmayı ve daha kaliteli projeler ortaya koymalarına yardımcı olmaya çalışacağız.

Kurumsal ve büyük şirketlerde bu kavramların tanıtımı çok net olarak yapılsa da küçük çaplı şirketler ve genç girişimciler bu kavramların önemine pek vakıf değil. Bir iş kurulurken bu kavramlara hakim olunması ve tanımlarının net olarak yapılması durumunda işin başarı oranı da artmaktadır.

Hedef, Strateji ve Taktik Kavramları

Hedef ve strateji kavramları birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Aslında kavramlar benzer olsa da birbirlerinden ayrıldıkları çeşitli noktalar vardır. Bu kavramların Türk Dil Kurumunda ki karşılıkları şu şekildedir:

Hedef: Varılacak yer, yapılması tasarlanan iş.

Strateji: Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için izlenen yol.

Taktik: İstenen sonuca ulaşmak için izlenen yol ve kullanılan yöntemler.

TDK karşılıklarına baktığımızda birbirlerine benzeyen bu kavramlar aslında farklı ve birebirde çok önemli kavramlardır. Bir işe başlarken ilk belirlenmesi gereken şey hedeftir. Bu, en çok satış rakamlarına ulaşmakta olabilir en zengin iş adamı olmakta.

Hedef belirlendikten sonra bu hedefe ulaşmak için izlenmesi gereken yolun belirlenmesi gerekmektedir. Bu yol belirlenirken iyi düşünülmeli ve yoldan asla sapmamak gerekmektedir. Belirlenen bu yola ise strateji adı verilir.

Stratejiyi hayata geçirmek için ise taktikler kullanılır. Bu taktiklerin stratejiyi gerçekleştirecek makul ve başarılı olması gerekir aksi takdirde strateji çöker. Strateji çöktüğünde ise hedefe ulaşılamaz. Yani bu 3 kavram birbirleri ile bağlantılıdır. Bunlardan birinin çökmesi durumunda hepsi birden çöker. Aşağıda ise kavramları daha iyi açıklamak için işletmelerle alakalı örnekler vereceğiz.

Hedef: Geliri, Satışı ve Kar Oranlarını Arttırmak

Strateji: Yeni Müşterilere Ulaşmak, Yeni Pazarları Keşfetmek ve Maliyetleri Azaltmak

Taktik: Ortaklık Anlaşmaları, Reklam Kampanyaları ve Pazar Araştırması Yapmak

Tabi ki bu örnekler arttırılabilir. Bir işletme geliri arttırmayı hedef olarak belirlemiş ise strateji olarak yeni müşterilere ulaşarak kazancını arttırması gerekir. Bu stratejiye ulaşmak içinde taktik olarak yeni reklam kampanyaları yapmalı veya pazar araştırması yapmalıdır.

Bu kavramlarla misyon ve vizyon kavramları da karıştırılmaktadır. Bu iki kavram ise başka bir yazımızın konusu olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz