Ana Sayfa Finans Helal Kredi Başvuru Süreci ve Kredi Veren Bankalar

Helal Kredi Başvuru Süreci ve Kredi Veren Bankalar

Helal kredi konusu ülkemizde son yıllarda popüler ve tartışılan bir konu haline geldi. Birçok İslam alimi bu kredilere caizdir fetvası verse de karşıt görüşlerde var. İslami bankacılık ise son yıllarda İslam coğrafyasında ortaya atılan ve temelleri sağlam olan bir ekonomik devrim.

Dini hassasiyeti olan kişiler bu kredilerden yararlanarak ihtiyaçlarını giderebileceği gibi konut ve taşıtta satın alabilirler. Bu kredilerde ise işlem ücreti, dosya masrafı ve kar payı gibi ücretler görece daha düşüktür. Kredinin helal olabilmesinin en önemli şartı, kişinin çektiği kredi ile ev veya taşıt almasıdır. Keyfi ihtiyaçlar için çekilen kredi, helal kategorisine girmemektedir.

Helal Kredi Veren Bankalar

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Yukarıda ki bankaların ilk ikisi kamu bankası iken diğerleri özel bankalardır. Bu kredilerde süreç biraz farklı işlemektedir. Kişinin almak istediği evi veya arabayı, banka kişinin yerine satın alarak kişiye vermekte ve kişiye faiz yerine vade farkı uygulamaktadır. Bu sebeple de faiz alınmadığı için bu krediler “helal kredi” olarak geçmektedir.

Kredilere Başvuru Aşaması

Tüm kredilerde olduğu gibi bu kredilerde de kredi notu ve gelir bilgisi gibi faktörler önemlidir. Bu krediden herkes yararlanamamakla birlikte, banka kişinin çekeceği krediye göre ipotek ve kefil talebinde de bulunabilir.

Ziraat Katılım Bankasında aylık %2.10 kar payı alınmaktadır. Vade farkı ise maksimum 120 aydır. Taşıt kredilerinde ise %2.30 kar payı talep edilmektedir. 48 aya kadar vade farkı söz konusudur.

Vakıf Katılım Bankasında ise kar payı oranı %2.50’dir. 120 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Taşıtlarda bu oran %2.85’e çıkmaktadır. Taşıt kredilerinde 36 aya kadar vade farkı bulunmaktadır.

Albaraka Katılım Bankasında ise 120 aya kadar ev kredisinin vade farkı %2.20’dir. Taşıt kredilerinde ise kar payı %3’tür ve vade farkı 36 ay olarak belirlenmiştir.

Kuveyt Türk Katılım Bankasında ise %2 oranında kar payı talep edilmektedir. Araçlarda ki kar payı oranı da aynıdır. Ev kredilerinde 120 ay, taşıt kredilerinde ise 36 ay vade farkı bulunmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankasında ise ev kredileri %2.20 vade farkına sahipken, taşıt kredilerinde bu oran %2.21’dir.

Talep Edilen Evraklar

Diğer kredilerde olduğu gibi bu kredilerde de; ikametgah, kimlik belgesi, güncel faturalar ve gelir bilgisi gibi belgeler talep edilmektedir. Bu kredilere dijital olarak da başvuru yapılabilir. Helal kredilerin değerlendirme süreçleri ise maksimum 20 gündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz