Ana Sayfa Genel Her Zaman İşe Yarayan 8 Basit Psikolojik Hile

Her Zaman İşe Yarayan 8 Basit Psikolojik Hile

Hiç zihin okuyabilmeyi ve insanların sizin hakkınızda düşündüklerini onlarla konuşmadan kontrol edebilmeyi hiç istediniz mi? Ya da insanlarla daha akılda kalıcı, kendinden emin bir şekilde konuşabilmeyi istermiydiniz?

Evet psikoloji bilimi sayesinde ilişkilerinizi ve insanların sizi nasıl algıladığını bile kontrol etmeye yardımcı olacak küçük şeyler var. Bunu gerçekleştirmek için büyülü güçlere ihtiyacınız da yok. Eski güzel zihin oyunlarını uygulamanız yeterli.

  • Birinin size gizlice bakıp bakmadığını öğrenin

Bunu aklınızda canlandırın. Bir sınıfta oturuyorsunuz ve  omuz’unuzun üzerinden arkadaki kişiye bakıyorsunuz. Meğer o pencereden dışarıya bakıyormuş. Oysa gözlerini size diktiğine yemin edebilirdiniz. Birinin size bakıp bakmadığını öğrenmek için esnemeyi deneyin. Biri size bakarken esnemeniz tutarsa, size bakan kişi de esnemeden duramayacaktır. Bu fenomene bulaşıcı esneme nedir. Bilim insanları insanların neden başka insanları esnerken görünce esnediğini bulmayı hala başaramadılar. Ama bunun hem insanların, hem de şempanzelerin başına geldiğini biliyorlar. Bazıları bunun insanoğlunun diğer insanlarla empati kurma yeteneğiyle ilgili olduğunu düşünüyorlar. Fakat gerçek ne olursa olsun insanlar başkalarını esnerken görünce kendileri de esniyorlar.

  • Bir tartışmayı yemekle yatıştırın

Yemek yemek insanları sakinleştirir ve rahatsızlık verici durumları yatıştırır. Diyelim ki hayat arkadaşınızla bir tartışmaya girdiniz ve birlikte konuşup her şeyi tartışmalısınız. Evinize gitmek ya da parkta yürümek yerine yemek yiyebileceğiniz restaurant seçin. Siparişiniz önünüze geldiğinde dikkatiniz sorunla yemek üzere olduğunuz yiyecek arasında bölünecektir. Yemek dikkat dağıtıcı görevini çok iyi görür ve konuştuğunuz şeyden çok yemeğe ilgi göstermeye başlayacağınız için aranızdaki tansiyonu gerçekten düşürebilir. Sonuç olarak tartışmaları insanların etraftaki çok olduğu yerlerde halletmeniz iyi olur. Böylece konuşma çok fazla hararetlenmez.

  • Birinin size anlatmasını sağlayın

Sükut altındır derler ve birinin baklayı ağızından çıkarmasını istiyorsanız ihtiyacınız olan tam da budur. Biriyle konuşuyorsanız ve umduğunuz derin iyi düşünülmüş cevapları alamıyorsanız o konuşurken sessiz kalmaya devam edin. O kişiye bir soru sorduktan sonra konuşmayı kesin ve cevap vermesine izin verin. Bir sessizlik olduğunda karşınızdaki kişi konuşmayı sürdürecek ve sözünü kesmediğiniz için boşlukları doldurarak normalde söylediğinden daha fazlasını söyleyecektir.

  • İş görüşmelerinde kendinizi unutulmaz yapın

İş görüşmelerinde gerilir misiniz? Herhalde tonlarca kişi ile görüşme yapan bir şirkette kendinizi yeterince gösteremeyeceğinizden endişe ediyorsunuzdur. Sürüden ayrılmanın kesin bir yolu seri konum etkisini kullanmaktır. Bu etki insanların her şeyin ortasından çok ilk ve son bölümlerini hatırlama eğiliminde olduğu fikrine dayanır. On saniye kadar bir süre içinde bir market alışveriş listesini ezberlemeye çalıştığınızı düşünün. Muhtemelen ilk bir kaçını ve son ikisini hatırlayacağınız ama ortadakileri pek hatırlayamazsınız. Her şeyin başlangıçlarını ve bitişlerini hatırlamaya meyilliyiz. O yüzden bir daha ki sefer bir iş görüşmesinde iken isminizi tekrar söylemeyi ve başlangıçta ve sonunda kendinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede kendinizi hatırlanır kılarsınız.

  • İnsanlarla daha güçlü bağlar kurun

İlkokuldaki futbol veya basketbol arkadaşlarınıza kendinizi ne kadar yakın hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni biriyle birlikte bir aktivite de bulunmanın daha güçlü bağları daha çabuk kurmanıza yardımcı olmasıdır. O yüzden yeni bir ilişkide iseniz veya biriyle arkadaşlığa başlayacaksanız sinemaya veya yemek yemeğe gitmek yerine birlikte kalp atışlarınızı hızlandıracak bir faaliyet yapmaya başlayın. Belki kaya tırmanışı, veya lunapark gitmek olabilir. Adrenalinimiz yükselmeye ve kalp atışlarımız hızlanmaya başlayınca vücudunuz Endorfin salgılar bu sizi daha iyi bir ruh haline sokar ve yaptığınız her neyse sizi o konuda daha coşkulu yapar.  Bu sayede karşınızdaki kişiyi daha iyi tanırsınız.

  • İnsanların sizin hakkınızda varsayımlarını kontrol edin

Bir partide yeni insanlarla tanışırken veya kendinizi müstakbel patronunuza tanıtırken ilk izlenimler önemlidir. Ancak insanların hakkınızdaki ilk varsayımlarını kontrol etmenin aslında bir yolu var. Konuşup birbirinizi tanırken ortak bir yönünüzü işaret edin belki aynı şehirde büyüdünüz veya aynı okuldan mezun oldunuz. Bunu yaparak konuştuğunuz kişi varsayımlarını bu müşterekliğinize göre temellendirecektir. Onunla alakası olduğu için sizin hakkınızdaki varsayımları olumlu olacaktır. Bu Ayla etkisi olarak bilinir. Konuşma becerileri arasından biraz çaba gerektirse de daha yeni tanıştığınız birine ”benim gibi benim gibi” diye bağırmaktan çok daha iyidir.

  • Birine önemli olduğunu hissettirin.

Bunu yapmanın bir kaç yolu var. Biriyle ilk kez konuşurken ismini kullanmayı ihmal etmeyin. Bir partide veya iş etkinliğinde biriyle ilk kez tanıştığınızda kendisini size tanıtır tanıtmaz adın tekrarlayın.  Sohbet ilerledikçe ismini kullanmaya devam edin. Bu ona onunla sohbet etmekle meşgul olduğunuzu hissettirir. Ve dolayısıyla kendisini önemli hissetmesini sağlar.

  • Birinin her şeyi yapmasına yardım etmesini sağlayın

Bazen arkadaşlardan ya da aile üyelerinden bir iyilik istemeniz gerekir ancak bu iyilikler her zaman eğlenceli değildir. Onların size yardım etmeye daha az istekli olmalarına neden olur. Diyelim ki; siz şehir dışındayken kedinizi bir kaç gün besletecek birine ihtiyacınız var. O kişiye açıkça yardım edip edemeyeceğini sormak yerine yanlış bir ikilem yaratın. ”Selam Dumanı beslemek için sabah erken mi müsait olursun yoksa akşam mı?” gibi bir şeyler söyleyin. Kişi hangi zaman daha kolay olacaksa onu seçer. ” Hayır yapamam” şansı olmaz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz