Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık toplumda karşı karşıya kaldığımızda utanmamıza ve sıkılmamıza neden olan bir reflekstir. Bazen nasıl olduğunu anlayamadan hıçkırık ile karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu zamanlarda hıçkırığı geçirmek için türlü türlü yollara başvururuz. Bizler de yapılan araştırmalar neticesinde en doğru olan şeyleri bu yazımızda toplamak istedik. Hıçkırık nasıl geçer sorularına bu yazımızda güzel cevaplar bulabileceğinize inanıyoruz. Hıçkırığın nasıl geçtiğini anlatmadan önce gelin sizlerle birlikte hıçkırık nedir ve nasıl oluşur sorularını cevaplayalım. 

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık normalde bir reflekstir. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunun arasında yer alan ve bu boşlukları birbirinden tamamen ayıran diyafram kasının ani bir şekilde istem dışı kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu kas tekrar eden döngüler şeklinde kasılır ve ses tellerinin bulunduğu gırtlağın ani bir şekilde kapanmasıyla birlikte nefesin oluşturduğu ses ile dışarıya çıkmaktadır. Toplumumuza baktığımızda neredeyse her yaştan ve her cinsiyetten insanın en az bir kere yaşamış olduğu durumdur. Genellikle bu durum belli bir süre sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Genellikle hıçkırık yemek yerken başımıza gelir. Bunun nedeni ise yemek yerken farkında olmadan hava yutarız. Bu da hıçkırık olarak karşımıza çıkar.

Ama aniden gelişen hıçkırıklar başka hastalıklarında habercisi olabilirler. Zatürre, kalp büyümesi, sinir sistemi rahatsızlıkları, kalp krizi, mide rahatsızlıkları bunlardan sadece birkaç tanesidir. Bunun için eğer sürekli başınıza hıçkırık geliyorsa ve bu genellikle bir anda olan bir şeyse mutlaka doktora görünmenizde fayda olacaktır. Peki hıçkırık nasıl geçer diye merak ediyorsanız, sizlerle birlikte hıçkırığın nasıl geçebileceğine neleri deneyebileceğinize birer göz atalım. 

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığı geçirmek için bazı önemli ipuçları bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını ise solunum manevralarıdır. Valsalva manevrası uygulayarak hıçkırığı geçirebilirsiniz.

Valsalva Manevrası: Ağız yoluyla nefes aldıktan sonra burun kapatılır. Hava ile burunda küçük bir basınç oluşturulur. Kulak zarının böylelikle dışa doğru hareket ettirilmiş olur. Valsalva manevrasıyla birlikte aksırmak, nefes tutmak da hıçkırığın geçmesi için yapılan solunum manevraları arasında yer almaktadır. 

Bir başka hıçkırığı geçirme yöntemi ise katater yardımıyla üst yutak bölgesi nazofarenksin uyarılması da hıçkırığı geçirmek için önemli bir yoldur. 

Nazofarenksin Uyarılması: Buzlu su ile gargara yapılabilir. Toz şeker ya da sert bir ekmek parçası yutulabilir. Dil dışarı doğru çıkacak bir şekilde limon ısırılabilir. Yukarıda yer alan yapılması gereken şeylerle birlikte bir kese kağıdının içerisinde sürekli nefes alabilir. Ortamda bolca karbondioksit fazlalığı oluşturabilirsiniz. Eğer hıçkırık geçmeyecek bir vaziyette ve daha kötü durumlara gidiyorsa cerrahi yöntemler de uygulanabilir. 

BONUS BİLGİ: Yukarıda bahsettiğimiz gibi hıçkırık bir hastalık belirtisi olabilir. Ama bunun yanı sıra gülme, gıdıklanma, çok sigara içme ve çok alkol tüketme gibi durumlarda da birden bire sizleri hıçkırık tutabileceğini asla unutmayınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz