Ana Sayfa Genel Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Yöntemleri

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu kronik bir hastalıktır ve ömür boyu sürebilir. Bazı kişilerde dönem dönem olmaktadır. Yazları başlar kışları biter veya tam tersi kışları başlar yazları biter. Öncelikle sürekli mi? yoksa dönemsel mi? bunu ayırt etmek gerekir. Hastalarda önce yapılması gereken demir seviyesine bakmaktır.

Tedavide Hangi İlaçlar Kullanılıyor?

Parkinson’da veya epilepside verilen ilaçlar kullanılıyor. Tabi huzursuz bacağın bu hastalıklarla bir ilgisi yok. Bu hastalık gece uyku da dopaminerjik sistemin yetmezliğiyle ilgili dolayısıyla geceleri olan bu eksikliği, Parkinson ilaçlarıyla gideriyoruz.

Huzursuz Bacak Sendromu Parkinson’a Dönüşür mü?

Hayır dönüşmez. Parkinson’da olduğu gibi günde 2-3 kez değil, hastalığın belirtilerine göre, saatli kullanılır. Bu hastalıkta tedavi aralıklı olarak değişir. Bazen ilaca ara verilir ve başka ilaçlara geçilir.

Hangi Aralıklarla Kontrolden Geçmek Lazım?

Bu hastalık mutlaka izlenmeli ve kontrol altında tutulmalı. Hastalık zaman içinde ilerleyebilir, hastanın ilaca cevabı artabilir. Verilen ilacın etki süresi zaman içinde kısalabilir. Örneğin hasta daha önce bütün gece rahatken, ilacın etki etme süresi 2 veya 3 saate inebilir ve hastalık hastayı uyandırabilir. Yani bu hastalık aynı ilaçla, aynı dozla bir ömür devam etmez. 6 ayda bir yapılan kontrollerle değerlendirilme yapılmalıdır.

Ne Zaman Sürekli İlaç Kullanılıyor?

Şikayetler haftada 2 geceden fazla değilse, yalnızca 1-2 gece oluyorsa bu hastalarda sürekli tedavi yapılmıyor.

Tetikleyicilerden Uzak Durun

  • Aşırı egzersiz: Ağır iş veya gün boyu yürüyüş yaptığınızda akşamı belirtiler şiddetlenir.
  • Uykusuzluk: Bir gece önce az uyuduysanız ertesi gün bu sendromu şikayetlerini daha fazla yaşarsınız.
  • Alkol Ve Kafein: Kahve, çikolata, enerji içecekleri içinde ki kafein bu hastalığı tetikler.
  • Stres: Bu hastalık psikolojik bir hastalık değildir. Ama gerginlik, sıkıntı ve huzursuzluk stres şikayetlerini arttırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz