Ana Sayfa Hukuk İcra Borcu Zamanaşımına Uğrar Mı?

İcra Borcu Zamanaşımına Uğrar Mı?

İcra takibi, alacaklının icra müdürlüğüne verdiği bir takip talebi ile başlar. Borçlunun ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etmemesi ile de takip kesinleşir. Bu aşamadan sonra alacaklı borçlunun menkul ve gayrimenkul malvarlığı üzerinde haciz işlemi uygulayabilir. Bu icra takibinin sona erebilmesi için; borçlunun ödeme yapması, icra borcunun zamanaşımına uğraması yahut alacaklının icra takibinden feragat etmesi gereklidir.

İcra takibinin zamanaşımına uğraması için; icra dosyasında son yapılan icra işleminden itibaren 10 sene geçmesi gereklidir. Yani alacaklının alacağını almak adına son yaptığı işlemden itibaren 10 sene boyunca bir işlem yapmaması halinde icra borcu zamanaşımına uğrayacaktır.

Alacaklı bir icra dosyasından bir sene işlem yapmadığı taktirde o icra dosyası işlemden kaldırılacaktır. Ancak, icra dosyasının işlemden kaldırılmış olması icra borcunun zamanaşımına uğradı anlamına gelmemektedir. Alacaklının talebi üzerine gerekli harçlar yatırılmak şartıyla bu icra takibi istendiği zaman yenilenebilir. Alacaklının yenileme işleminden sonra tekrardan 10 senelik zamanaşımı süresi işlemeye başlayacaktır.

Zamanaşımına Uğramış İcra Borcunda Ne Yapmalı?

Alacaklının 10 yıl boyunca icra dosyasında bir işlem yapmaması halinde icra borcu zamanaşımına uğrayacaktır. Zamanaşımına uğrayan icra borcu için alacaklı tekrardan icra takibi başlatamaz. Eğer alacaklının zamanaşımına uğrayan bir borç için icra takibi başlatması halinde borca itiraz ile icra takibi durdurulabilir.

Alacaklının daha önce başlatmış olduğu icra takibinde, icra borcu zamanaşımına uğradıktan sonra aynı dosyadan işlem yapılması halinde ise; icra müdürünün onayını taşıyan icra işlemi şikayet konusu edilebilir. İcra mahkemesine yazılacak bir dilekçe ile; işlem iptal ettirilebilir.

Zamanaşımı Süresi Nasıl Kesilir

İcra borcunda zamanaşımı süresi 10 yıldır ancak bu süreç içerisinde bazı işlemler süreyi keser ve 10 yıllık süreyi tekrardan başlatır.

  • Borçlunun borcunu ikrar etmesi (Kabul Etmesi)
  • İcra dairesine kısmi bile olsa ödemede bulunması
  • Alacaklının icra dosyasında işlem yapması

halinde icra borcu için zamanaşımı süresi tekrardan işlemeye başlayacaktır.

İcra Takibinde Haciz Zamanaşımı

Ödeme emrinin borçluya tebliğinden itibaren 1 sene içerisinde alacaklının haciz talebinde bulunması gereklidir. Bir sene içerisinde alacaklı tarafından haciz talep edilmediği taktirde o icra dosyası işlemden kaldırılacaktır. Ancak; bu süre haciz isteme zamanaşımı süresi olup; icra borcunun zamanaşımına uğraması ile ilgisi yoktur. Alacaklı haciz zamanaşımı süresinde haciz istemediği taktirde; dosyayı yenileyip tekrardan haciz talebinde bulunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz