Ana Sayfa Hukuk İcra Borcuna Maaştan Muvafakat Verme

İcra Borcuna Maaştan Muvafakat Verme

Kredi kartı, senet yahut fatura gibi evraklardan kaynaklanan borçlar için alacaklılar tarafından icra takibi başlatılır. İcra takibinde borçluya gönderilen ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün sonra icra takibi kesinleşir. İcra takibinin kesinleşmesiyle beraber alacaklının talebi ile borçluya ait mallar üzerinde haciz işlemi uygulanabilir:

Borçluya karşı uygulanacak haciz türlerinden bir tanesi de borçlunun maaşının haczedilmesidir. Borçlunun bir işveren yanında SSK’lı çalıştığı tespit edilmesi halinde ilgili işverene maaş haczi müzekkeresi gönderilerek borçlunun maaşının dörtte biri haczedilebilir.

İcra ve İflas Kanunu’nu düzenleyen kanun koyucu hem alacaklının hem de borçlunun en az şekilde mağdur olacağı kurallar getirmeye çalışmıştır. Bu kapsamda borçlunun hayatına devam etmesi gerektiği göz önünde bulundurularak maaşının en fazla dörtte birinin haczedilebilmesi uygun görüşmüştür. Bu nedenle borçlunun maaşının haczedilmesinden sonra bir başka borcu için haciz işlemi yapılabilmesi için borçlunun maaş haczine muvafakat vermesi gereklidir.

Borçlu Nasıl Maaştan Muvafakat Verir

Borçlunun maaşına ikinci haciz işleminin uygulanabilmesi için borçlunun icra dairesine giderek bir talep açması gereklidir. Bu talepte maaşından bir başka icra dosyası için kesinti yapılabileceğini bildirmelidir. Ayrıca ne kadarlık bir kısmın kesinti yapılabileceği de borçlu tarafından belirlenebilir. Borçlunun talebi doğrultusunda icra müdürü tarafından ilgili işverene maaş haczi müzekkeresi gönderilerek borçlunun maaşından ikinci bir kesinti yapılır.

Borçlunun maaşından ikinci bir kesinti yapılması için muvafakat vermesi borçlu için daha avantajlıdır. Aksi halde takibe koyulan borç için gün geçtikçe temerrüt faizi işlemeye devam edecektir. Bu nedenle ufak miktarlarda da olsa maaşınızda icra dosyasına ödeme yapmanızda fayda vardır.

Maaş Haczi İçin Muvafakat Vermek Zorunlu Mudur?

Borçluların mağdur olmamaları için kanun koyucu tarafından dörtte birlik bir sınır öngörülmüştür. Kanun koyucu bu sayede borçluların en azından asgari bir parayla hayatlarına devam etmelerini sağlamak ister. Bu nedenle bir borçlunun 100 milyon lira borcu olsa dahi; borçlunun rızası olmadan maaşından dörtte birden fazla bir kesinti yapılamaz. Ayrıca borçlu bu muvafakati vermek zorunda değildir. Ancak alacaklının borçlu ile anlaşması halinde borçlu maaş haczi için muvafakat verebilir.

Borçlu tarafından maaşından ikincil bir kesinti yapılabilmesi için muvafakat verildikten sonra bundan vazgeçmek, muvafakati geri almak mümkün değildir. Bu nedenle muvafakat verilmeden önce borçluların iyice düşünmesini tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz