Ana Sayfa Hukuk İcradan Ev Tapu Arazi Nasıl Alınır?

İcradan Ev Tapu Arazi Nasıl Alınır?

Bir alacak sebebiyle haczedilmiş olan ev, arazi gibi taşınmazlar, ilgili icra daireleri tarafından ihale usulü ile satışa çıkarılır. Satışa çıkarılan ev veya arazinin tüm detaylı bilgileri icra dairesi tarafından ilan edilerek ilgililere duyurulur. Bu ilanda konum, fiyat, ev veya arazinin diğer tüm özellikleri, ihalenin yapılacağı yer ve zaman gibi bilgiler bulunur.

 

Ev veya arsa satın almayı düşünen ancak fiyatları yüksek bulan kişiler,İcradan ev almave icradan arsa alma yollarını merak ediyor.İcra dairelerince satışa çıkarılan taşınmazlar, piyasadaki emsallerine göre daha uygun fiyatlı olduğu için bu tür satışlar alıcılar tarafından takip ediliyor. Ev ve arazi fiyatlarının yüksekliği sebebiyle alıcılar, kendileri için daha karlı olan bu satışlara yöneliyor.

İcra İhalesi Nasıl Yapılır

Haczedilmiş taşınmazların satımına yönelik ihaleler öncelikle ilgili icra dairesi tarafından duyurulur. Duyurular genellikle icra dairelerinin internet sitelerinde ve gazetelerde yayımlanır. Yayımlanan ilanda ihaleye katılanların yanlarında bulundurması gereken belgeler, ihaleye katılmak için gereken teminat bedelleri açıkça belirtilir.

Tarihi gelen ihaleler genellikle icra dairesi mezat salonlarında katılıma açılır.

Alıcılar ihaleye katılmadan önce icra dairesine giderek satışı yapılacak olan ev veya arazinin işlem dosyasını, açık artırma usulü, ihale şartnamesi, taşınmaz kıymet takdir raporu ve tapu kayıtlarını da inceleyebilirler.

İcra İhalesine Kimler Katılabilir

İcra daireleri tarafından satışı yapılacak olan taşınmazların ihalesine katılmak için 18 yaş üzerinde olmak ve T.C vatandaşı olmak gereklidir. Ayrıca satışa çıkarılan taşınmazın tahmini değerinin % 20 si oranında teminat verilmesi beklenir.

İhaleye katılanların nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh belgesi, ihale katılım formu, imza sirküleri ve belirli bir miktar nakit bulundurmaları gerekir. İhale tellaliye bedelleri kimi zaman peşin alındığı için ihaleyi kazanma durumunda nakit bulundurmak faydalı olur.

İcra İhalesi Nasıl Yapılır

Satışına karar verilen taşınmaz için ilan yayımlandıktan sonra satış için iki farklı gün belirlenir. Bu günlerin ilkinde taşınmazın muhammen bedelinden %60 daha düşük teklif veren kişilere satış yapılmaz. İhaleyi almak isteyen kişilerin %60’dan fazla teklif sunması gereklidir.

  1. ihale gününde ise taşınmaz bedelinin %40’ına ek olarak KDV, tellaliye ve damga vergisi bedellerini karşılayan teklif sahipleri ihaleyi alır.Satış açık artırma usulü ile yapıldığı için teklif sahipleri fiyatı artırabilir.

Satış sonrasında alıcıya, satışı yapılan taşınmazın bedelinin temin etmesi için belirli bir süre verilir. Bir hafta ile 10 gün arasında değişen bu sürede alıcılar ilgili taşınmazın KDV, damga vergisi ve tellaliye bedelini de ödemelidir. Kişiler satın alınan taşınmazı kendi isimlerine tescilletirler. Tescilde tapu ve diğer masraflar alıcı kişilere aittir. İcradan ev alma konusu ile ilgilenen kişiler, bu masrafları göz önünde bulundurarak karar vermelidir.

Taşınmaz Satışı İhalesinin Feshi

Kimi zaman ihalesi yapılan taşınmazla ilgili ihalenin feshedilmesi talep edilebilir. Bu şekilde bir talep oluştuğunda taşınmazı satın alan kişi, satın aldığı taşınmazın kendi adına tescilini yaptırmak için fesih sonucunu beklemek zorunda kalır. Üstelik ihaleye katılarak taşınmazı aldığı için alıcı kişi de fesih davasının taraflarından biri olur.

Fesih talebi ilgili makamlarca reddedildiği zaman alıcı kişi tescil işlemleri için yine belli bir süre beklemek zorundadır. Çünkü talebin reddi için temyiz istenebilir. Karşı taraf tüm hukuki yollara başvurduktan sonra talep kesin olarak reddedildiğinde taşınmaz tapuda alıcı kişinin adına tescil edilebilir.

Fesih talebi haklı bulunur ve ihale feshedilirse; kanunlar alıcının yanındadır ve alıcı kişi ödediği bedelleri geri alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz