Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır İhracat Nedir?

İhracat Nedir?

Birçok faktörün bir araya gelmesiyle birlikte ticarette büyük gelişmeler yaşandı. Özellikle teknolojide kaydedilen gelişmeler sayesinde ticaret artık ulusal olmaktan çok küresel hale geldi. Dolayısıyla ihracat ve ithalat ülkeler için önem arz eder oldu. 

İhracatı inceleyecek olursak, ihracat yurt içinde üretilen ya da sunulan hizmetin sınırlarının yurt geneli ile sınırlı olmamasıdır. Yani üretilen ürün veya hizmet yurt dışına sunulmaktadır. İhracat faaliyetlerini yurt dışındaki ülkelere gerçekleştirilen satış faaliyetleri olarak tanımlayabiliriz. İhracat, gerçekleştiren ülkeye ve işletmeye birçok fayda sağlamaktadır. Yazımızda ihracatın neden önemli olduğuna değineceğiz. 

İhracat Neden Önemlidir?

Firma açısından ihracatın önemini düşünecek olursak, birçok avantaj ile karşılaşmak mümkündür. Bunların başında adını, markasını duyurma ve tanıtma şansı gelmektedir. Ulusal sınırlarda başarı yakalamış firmalar ihracat sayesinde uluslararası alanda da başarı yakalamaktadır. Bu durum sayesinde firmalar Pazar payını arttırma şansı yakalamaktadır. Öte yandan ihracat firmaların rekabet gücüne de katkı sağlamaktadır.

İhracatın yetersiz olduğu ülkelerde aynı para ülke içerisinde yer değiştirip durur. Dolayısıyla ihracatın gelişmiş olması ülkeye yeni para akışı sağlayacaktır. İthalat ile ülke sınırları içinden çıkan para, ihracat ile giderilebilmektedir. 

İhracat Çeşitleri Nelerdir?

İhracat birçok çeşide sahiptir. Bunlardan ilki özellik arz etmeyen ihracattır. Bu ihraca çeşidinde genellikle satışı yasak olan ürünler satılmaktadır. Zararlı ve yasak olan uyuşturucu maddeleri bu grupta yer almaktadır. Öte yandan silah ve benzeri ürünlerinde satışında belirli kurumlardan izin alınması gerekmektedir. Bu sebeple bu ürünler de özellik arz etmeyen ihracat ürünleri arasında yer alabilmektedir. 

Bir diğer ihracat çeşidi ise geçici ihracattır. Bu gruptaki ürünler belirli bir süre ihracat yolu ile yurt dışına gönderilir ve geçen sürenin ardından tekrar ülke sınırlarına geri getirilir.

İhracatın çeşitlerinden biri de bedelsiz ihracattır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu ihracat türünde gönderilen mala karşılık olarak herhangi bir ücret beklenmez. Bu ihracat türü genellikle tanıtım için yapılmaktadır. 

Bazı zamanlarda ihracat takas yolu ile de yapılabilmektedir. Bu durumlarda gönderilen malın karşılığında belirli bir miktarda ücret yerine yine bir ürün gönderilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz