Ana Sayfa Pratik Bilgiler İkinci El Motorlu Taşıt Satışı Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

İkinci El Motorlu Taşıt Satışı Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

İkinci el piyasasında her geçen gün yenilikler olduğunu görebilirsiniz. Bu yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklenmiş durumdadır. İkinci el araç satışı yetki belgesi getirilen yeniliklerin arasında bulunuyor. Yazımızda sizlere “ikinci el araç satışı yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?” sorularının cevaplarını vereceğiz. Bu şekilde araç satışını ve alım işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nedir?

Ülkemizde ikinci el araç satın alma ve satma işlemleri çok sık bir şekilde yapılan işlemler arasında yer alıyor. İkinci el araç satın alımlarında ve satışlarında birçok sorun yaşandığını ve çeşitli dolandırıcılıkların yapıldığını görebilirsiniz. Bu yüzden şikayetlerin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Bakanlık ise bu noktada devreye girerek ikinci el araç satışları ve alışlarında sorunları minimuma çekecek bir uygulama getirdi. İkinci el araç satışı yetki belgesi sayesinde artık araç satışlarında ve alımlarında işlemler daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesini Kimler Alabilir?

İkinci el araç satışı için yetki belgesini herkesin alamayacağını söyleyebiliriz. Bu yetki belgesini almak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekir. Aynı zamanda işletme sahibinin iflas etmemiş olması de gerekmektedir. Kişi iflas etse dahi itibarını tekrar geri kazanmış olmalıdır. Aranan diğer şartları şu şekildedir:

-18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

-Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır.

-Konkordato ilan etmemiş olmalıdır.

-Kasten işlenen bir suçtan affa uğramış olsalar bile anayasal düzene, devletin güvenliğine, milli savunmaya ve devlet sırlarına casusluk yapmaması gerekir. Aynı zamanda zimmet, rüşvet, irtikap, dolandırıcılık, hırsızlık, güveni kötüye kullanma, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan hüküm yememesi gerekiyor.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi almak isteyen kişiler gerekli başvuru işlemlerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne ve bakanlığın izin vermiş olduğu kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, üniversitelere başvuru yapılabilmektedir. Başvuru şartlarını sağlayan kişiler başvuru yapacağı sırada bizzat ve yazılı bir şekilde başvurularını yapması gerekir. Yapmış olduğunuz başvurularınız 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Sonuçlandıktan sonra yetki belgenizi teslim alabilirsiniz.

İkinci el araç satışı yapmak için almış olduğunuz yetki belgesinin süresi 5 yıllıktır. Yetki belgenizi yenilemek istediğiniz takdirde geçerlilik süresi dolmadan minimum 30 gün öncesinden gerekli başvuru işlemlerini gerçekleştirerek yetki belgenizin süresini uzatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz