Ana Sayfa Pratik Bilgiler İmar Barışı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

İmar Barışı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

İmar affı kısa süre sonra biteceği için bu konudan bahsetmeyi uygun gördük. Ülkemizde izin veya iskan alınmadan yapılan konut sayısı oldukça fazla. İnsanlar bu konutlarda yaşadıkları için de bu binaların yıkılması oldukça sancılı bir süreç. Tabi ki burada bahsettiğimiz konutlar gecekondular değil. Hükümet, hem devlete gelir kaynağı olması açısından hemde yaşanan mağduriyetleri gidermek için imar affı yasasını çıkardı. 31 Ekim 2018 tarihinde çıkan bu yasanın son başvurusu ise 31 Aralık 2018 tarihinde bitiyor. İmar affı yasasından yararlanmak isteyen herkes bu tarihler arasında başvuru yapmak zorunda.

İşlemler sanılanın aksine belediyelerden değil e-devlet üzerinden yapılıyor. İmar affına başvurmak isteyen kişinin e-devlet bilgileri alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının e-devlet üzerinde ki alanından başvuruyu yapabilirsiniz. Eksik bilgi veya herhangi bir yanlışlık durumunda ise harç bedeli kesinlikle kişiye geri iade edilmediği için bu konuda uzman birinden yardım almak iyi olacaktır. Ülkemizde birçok uygulama suistimal edildiği için bu konuda da bazı dolandırıcılar sizden para talep edip bu hizmeti vereceğini belirtebilir. Bu yüzden emlakçı veya mühendislik hizmeti verenlerden bu hizmeti satın alabilirsiniz.

İmar Barışından Hangi Binalar Yararlanabilir

Bina yapılan arsa sizinse ve iskanınız yoksa bu yasadan yararlanarak binanıza iskan alabilirsiniz. Bulunduğunuz il veya ilçede kat sınırlaması varsa ve siz bunu ihlal etmişseniz de bu yasadan yararlanarak tapuda yer alan kat bilgisini değiştirerek doğru tapuyu alabilirsiniz.

Arsa işgal edilmişse yani bina gecekondu sınıfına giriyorsa bu yasadan yararlanarak tapu alamazsınız. Eğer bina başkasının arsasında bulunuyorsa önce bu arsayı satın almalısınız. İlgili arsa tapu kayıtlarında sizin üzerinize geçtikten sonra imar barışından faydalanıp tam tapu sahibi olabilirsiniz.

Bu yasadan hazine arazileri üzerinde bulunan bina sahipleri de yararlanabilir. E-devlete giriş yapıldıktan sonra ilgili binanın metre kare bilgisi, fotoğrafları ve çeşitli bilgileri girilerek harç bedelini de yatırmanız durumunda başvurunuz alınacaktır. Alınan başvuru onaylandığında ise yasal tapu sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz