Ana Sayfa Pratik Bilgiler İngbank Cep Bank – ParaMara Cebe Havale Nasıl Yapılır?

İngbank Cep Bank – ParaMara Cebe Havale Nasıl Yapılır?

İngbank müşterilerinin Cebe Havale yapmak için kullandıkları ParaMara uygulaması sayesinde kullanıcılar, 7 gün 24 saat diledikleri kişiye diledikleri yerden ve şubeye gitmek gibi zahmetli prosedürler olmadan para transferi gerçekleştirebiliyor.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bir alıcıya Cebe Havale yoluyla para göndermek isteyen İngBank müşterilerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Öncelikle cep telefonları üzerinde yer alan Mobil Bankacılık uygulamasına girerek “Para Gönder”adımı sonrasında “Cep No” seçeneğini takip etmelidir,
 • Gelen ekrana telefon numarası girişi yapılmalıdır (gönderici isterse rehberinde kayıtlı olan bir numarayı seçebilir, isterse yeni bir cep telefonu numarası tuşlayabilir),
 • Alıcının Cep Telefonu numarası ve yine alıcının TC Kimlik numarası tuşlanmalıdır,
 • Son olarak işlem onaylanır ve cebe havale işlemi tamamlanmış olur.

İşlemin onlaylandığı bu adımlar sonrasında İngBank Telefon Bankacılığı’ndan (0850 222 0 600) gönderici güvenlik sebebiyle aranır, işlemin onaylanıp onaylanmadığının teyidi alınır. Göndericinin sözlü onayı alındıktan sonra transfer gerçekleştirilir.

Gönderim yapılmasının ardından İngBank tarafından alıcıya içerisinde bir referans kodunun yer aldığı  ücretsiz bir kısa mesaj (SMS) gönderilir.

Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Alıcının kendisine gönderilmiş olan Cebe Havale tutarını çekebilmesi için herhangi bir İngBank ATM’sine başvurması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra takip edeceği adımlar:

 • ATM Ana ekranında yer alan Giriş bölümünden ⇒ Kartsız Para Çekme adımları takip edilir,
 • Gelen ekranda alıcının cep telefonu numarası, göndericinin TC Kimlik numarası, gönderilen rakam ve alıcının cep telefonuna gönderilmiş olan referans kodu girilir,
 • Onay verildikten sonra gelen tutar çekilmiş olur.

Cebe Havale İptal ve Çekilmeyen Paralar Ne Olur?

Alıcı kendisine gönderilmiş olan Cebe Havale tutarını en fazla 7 gün içerisinde çekmiş olmalıdır. Aksi halde gelen tutar otomatik olarak (7 gün sonra) göndericinin hesabına geri iade olur.

Gönderici, yapmış olan bir Cebe Havale işlemini iptal etmek için, “İşlem Geçmişi” menüsünden söz konusu ödemeyi bulduktan sonra “Gönderimi İptal Et” seçeneğini kullanmalıdır. İşlemin iptal olabilmesi için alıcının henüz parayı çekmemiş olması gerekmektedir.

İngbank Cep Bank – ParaMara Uygulamasının Diğer Özellikleri:

 • ParaMara işlemi yapılması esnasında İngBank tarafından göndericiden herhangi bir masraf talep edilmez. Fakat işlem İNG kredi kartları üzerinden yapılırsa, taksitli nakit avans komisyonu tahsil edilecektir.
 • ParaMara uygulaması ancak 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından kullanılabilen bir uygulamadır.
 • Yalnızca IOS, Windows Phone ve Android gibi akıllı telefon kullanıcıları ParaMara uygulamasını kullanabilir.
 • ParaMara uygulaması sadece telefonlarla uyumlu çalışabildiğinden, bu uygulama tabletlerde çalıştırılamamaktadır.
 • ParaMara uygulamasında gönderim yapabilmek için, transfer edilmek istenen tutarın en az 10 TL ve katları şeklinde belirlenmesi gerekmektedir.
 • Alıcı ve gönderinin aynı anda İngBank müşterisi olması halinde günlük 19.990 TL’lik, değilse gün içerisinde en fazla 1.990 TL tutarında transfer işlemi yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz