Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım İnternet Bankacılığından Altın Alımı Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığından Altın Alımı Nasıl Yapılır?

Altın alımı, geçmişten günümüze uzanmış en eski ve en değerli birikim yöntemlerinden biridir. Günümüzde birikim yapmanın en önemli argümanlarından biri, parayı Türk Lirası cinsinden biriktirmek yerine, altın almaktır. Altın fiyatlarında zaman zaman dünya altın piyasasına bağlı olarak dalgalanmalar yaşansa da, genel olarak altın birikimi yapmak yatırımcıların yüzünü güldüren bir tasarruf olarak bilinmektedir.

Bankaların Altın Satım Sistemi

Tasarruflarını altın alarak değerlendirmek isteyen birikim sahipleri artık kuyumcuya gitmeden, diledikleri yer ve zamanda bu taleplerini kendileri gerçekleştirebilmektedir. Bunun için tek yapmaları gereken, bir bankanın müşterisi olmaktır. Neredeyse her bankanın internet üzerinden açtıkları altın satışı seçeneği sayesinde, hesaplarında bulunan mevduatlar ile yatırımcılar tasarruflarını anında altın alarak değerlendirebiliyor.

İnternet Bankacılığından Altın Alımının Avantajları:

Bu sistemin bazı özellik ve avantajları bulunmaktadır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Kişiler dilerse vadesiz bir mevduat hesabı açıp dilediği zaman altın alımı yapabilir, dilerse vadesiz altın hesabı açarak, gram bazında altın alabilir.
 • Banka bazında değişebilmekle birlikte, tasarruf sahipleri altın alımını Türk Lirası veya Amerikan Doları ($) üzerinden gerçekleştirebilirler.
 • Yine banka bazında değişebilmekle birlikte, bankalarda altın hesapları vadesiz, vadeli ve birikim hesabı olarak ayrı türlere ayrılabilmektedir.
 • İnternet bankacılığı üzerinden altın alan tasarruf sahipleri, altında gramaj azlığı, tarihin eski olması veya değerinin düşük olması gibi sürprizlerle karşılaşmazlar,
 • Çalınma veya kayıp riski olmadan altınları güvenle alıp, hesaplarında güvenle saklayabilirler,
 • Altın alımı sırasında ilaveten işçilik maliyeti ödemezler.
 • Eğer tasarruf sahipleri altınlarını vadesiz altın hesabında değerlendirmek isterlerse, bunun için hesap işletim ücreti ödemezler.

 İnternet Bankacılığından Altın Alınması İçin Yapılması Gerekenler:

Altın alımını internet bankacılığı üzerinden yapmak isteyen tasarruf sahiplerinin yapması gerekenler:

 • Öncelikle bir bankanın müşterisi olmalıdırlar. Bunun için gerekli müşteri sözleşmeleri imzalanmış olmalıdır.
 • İnternet bankacılığına erişmek için gerekli kullanıcı kodu, parola gibi bilgiler banka sisteminden temin edilmelidir.
 • İnternet bankacılığından altın ve diğer yatırımları yapabilmek için, aktif bir vadesiz mevduat hesabı ve içerisinde mevduat olmalıdır.
 • Altın alımını yapacağı yöntemi müşteri temsilcisi ile görüşüp, kolay, anlaşılır ve en karlı yol belirlenerek devam edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz