Ana Sayfa Girişimci İnternet Girişimleri ve Satışları Arttırmanın Yöntemleri

İnternet Girişimleri ve Satışları Arttırmanın Yöntemleri

Son yıllarda İnternet üzerinden alışverişin artması ile birlikte birçok girişimci gözünü bu mecraya dikmiş durumda. Bugün bir esnaf bile ürettiği ürünü İnternet üzerinden satabiliyor. Rekabetin fazla olması sebebiyle İnternet üzerinden satış yapmak sanılanın aksine kolay değil. Bu yazımızda ise İnternet üzerinden satışta dikkat edilmesi gerekenleri aktaracağız.

Vergi Konusu

Maliye, İnternet üzerinden yapılan satışların artması ile birlikte birçok kişiyi takibine almış durumda. Bugün çevrenizde satış yapıp vergi mükellefi olmayanlar olabilir fakat kurumun tespit etmesi durumunda cezalar oldukça yüksek. Birçok girişimci vergiden kaçtığı için ceza geldiği anda kazandığı tüm parayı Maliye’ye veriyor ve girişimi sonlandırmak zorunda kalıyor. Harcanan emek ve zaman ise boşa gidiyor.

Bu duruma düşmemek için İnternet üzerinden satış yapmadan önce vergi kaydı açtırmakta fayda var. Bir işletme kurmak bugün en fazla 2000 TL gibi bir rakama mal oluyor. Hali hazırda esnaf iseniz veya bir işletmeniz varsa ek bir şirket kurmanıza gerek yok. Var olan işletmeye bu iş kaydını açarak da fatura kesebilirsiniz.

Sermaye

Satılacak olan malın reklam maliyeti, vergi maliyeti ve stok maliyetlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Belki hiç hesaplama yapmadan bir ürün çok kar bıraksa da bu ürünün yukarıda ki maliyetlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu sebeple satılacak ürüne göre bir sermayeyi edinmek şart.

Alan Adı

Sosyal medya üzerinden satış yapmak için bir İnternet sitesine sahip olmak zorunlu değil. Tabi ki kurumsallık ve güvenilirlik açısından bir İnternet sitesi sahibi olmak satışlara olumlu etki edecektir. Eğer satışlar İnternet sitesi üzerinden yapılacak ise alan adı konusunda nokta atışı yapmak gerekiyor. Alan adları ürüne veya markaya değer katan varlıklardır. Alan adı belirlenirken de telife takılmamak için var olan şirketlerin veya işletmelerin adını kullanmamak gerekmektedir.

Yazılım ve Tasarım

Alan adı ile malesef iş bitmiyor. Kurulacak olan sitenin sahip olduğu yazılımın ve tasarımın satışlarda ki payı oldukça fazla. İnternet sitesinde; ödeme sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışması gerekiyor. Eğer kredi kartını aktif ederseniz satışlar artacaktır. Bunun dışında sanal ödeme sistemlerine ve sanal pos hizmeti veren firmalara da bakmakta fayda var.

Tasarımın ise kullanıcı odaklı ve basit olması gerekiyor. Kullanıcı siteye girdiğinde ürünleri rahatlıkla görebilmeli ve sipariş verebilmeli.

Destek

Bir e-ticaret sitesinin canlı desteğe sahip olması kurumsallık ve müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir. Sitenin sağ alt kısmında bulunan canlı desteğe sahip sitelerin daha fazla satış yaptığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmış.

Reklam

İnternet üzerinden satışın en önemli faktörü reklamdır. Yukarıda anlattığımız yöntemlere harfiyen uysanız bile reklam olmadığı sürece satışlarda olmayacaktır. Reklam için arama motorları ve sosyal medya biçilmiş kaftandır. Sosyal medyada bütçe ayırmadan da reklam yapabilirsiniz fakat işin arama motoru boyutunda bütçe şarttır. Google Adwords servisine aylık ödeme planları ile reklam verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz