Ana Sayfa Girişimci İnternetten Satış Yapmak İçin Ne Gerekli?

İnternetten Satış Yapmak İçin Ne Gerekli?

E-ticaret ve internet üzerinden satış yapma fikri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yükseliyor. Hal böyle olunca internetten satış birçok farklı büyük firmanın yanı sıra, bireysel girişimciler, küçük esnaflar, orta ölçekte firmaların da dikkatini çekmeye başladı. Herkes internetten satış yapan fikrine artık çok sıcak bakıyor. Öyle ki neredeyse artık her sektörde internet üzerinden satış yapan firmalar peyda oluyor. Peki, bir bireysel girişimci bu işlere nasıl girebilir? E-ticaret yapmak için nelere sahip olmalısınız? Bu zamana kadar internet üzerinden satış yapmadım ama artık ürünlerimi mahallî yerlerden bu limitsiz mecraya taşımak, satışlarımı arttırmak istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Eğer zaten hâlihazırda bir firmanız var, satış yapıyorsunuz ve ürün tedarik gibi bir sıkıntınız yoksa e-ticaret işine girmek sizin için daha kolay olacaktır. Ama şayet ürün tedarik etmekte sıkıntı yaşıyorsanız o zaman önce bu sorunu çözecek çözümler aramalısınız. Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız ve bir işletme sahibiyseniz işini çok kolay.

Eğer ürünleriniz, ürün fotoğraflarınız ve ürünlerin tanıtımının olacağı içerikler gibi konularda sıkıntınız yoksa bir e-ticaret sitesi kurmaya başlayarak işe girişebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi kurmak sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Başlangıçta e-ticaret sitesi tasarımlarını dahi para ödemeden 15 günlük deneyebilirsiniz. Kendi zevkinize hitap eden -ve tabi rahat kullanımı olan- temayı seçerek işe başlayabilirsiniz. Peki, bu işler kolay ama yasal olarak bir e-ticaret sitesi sahibi olmak için ne gerekiyor? Ve aynı zamanda e- ticaret siteleri kurulurken nelere dikkat edilmelidir?

Vergiye Tabi Olmak

Limited veya şahıs firması olması hiç fark etmez eğer zaten hâlihazırda bir şirket sahibiyseniz bu adımda pek bir şey yapmanıza gerek yok. Nitekim işlemler sizin yüz yüze satış sisteminiz ile aynı süreçte gerçekleşecektir. Ama eğer ki bir firma sahibi değilseniz, bir e-ticaret sitesi açıp satış yapmaya başlamadan önce vergi mükellefi olmalısınız. Hem en masrafsız hem de en zahmetsiz kuruluşa sahip olması sebebiyle bir şahıs firması kurarak işe girmeniz tavsiyemizdir. Ortalama olarak bir şahıs firması kurmak için 500- 750 TL arasında bir maliyetle kurulabilir.

Bütçe Planlamak

Her işte olduğu gibi internet üzerinden satış yaparken de bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla site kurulumu, tanıtımı ve reklamı ve bazı diğer masraflar için bir bütçe oluşturmalısınız. Bulunduğunuz sektör, hitap ettiğiniz hedef kitle, ürünlerinizin stokta olup olmaması gibi konuların maliyeti, firma kurulumu ve yazılım maliyetleri, kurulum sonrası tanıtım ve reklam harcamaları ile ilgili doğacak maliyetler çok farklı olduğundan net bir miktar ifade etmek doğru olmaz fakat iyice bir araştırma yapıp ona göre bütçe belirlemek ve planlamasını yapmak en mantıklısıdır.

Zaman Ayırma ve İlgi Gösterme

Bu maddenin bir e-ticaret firması ve sitesi için belki de en önemli madde olduğunu söylemek mümkündür. Genel görüşün aksine e-ticaret sektörü yatılarak para kazanılacak bir sektör değildir. Özellikle yeni kurulduğu zamanlarda vakit ayırmazsanız başarılı olmak çok zor olacaktır. E-ticaret siteniz kurulduktan ve kuruluş işlemleri tamamlandıktan sonra en az günlük 3-4 saatinizi siteniz için ayırmalısınız. Bu sizin piyasaya giriş yapabilmeniz için çok önemlidir. İnternet üzerinde ürünlerin ve sitenin kontrolü için kullanılan kontrol panelinin nasıl kullanıldığını öğrenmelisiniz. Bunun için bazı eğitim videoları oldukça iyi bir iş çıkartıyor. Kaliteli hizmet veriyorlar. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde dijital pazarlama yöntemlerini incelemek, ürünleri nasıl daha fazla kişiye ulaştırabileceğiniz ile ilgili kafa yormalısınız. Başlangıç için 3-4 saatli bir çaba yeterli olacaktır. Daha sonra site hareketlenmeye başladıkça her şey daha kolay olacaktır.

Gelişmiş E-Ticaret Sitesi Yazılımı

Bütçe hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de sitenin kurulumu olarak bahsettiğimiz yazılım masraflarıdır. Doğru bir yazılım kullanarak işe başlamak çok önemlidir. Kesinlikle kaliteli ve güvenli bir yazılım kullanmalısınız. Bilakis siz bu sitede blog yazısı yayımlamayacaksınız. İnsanların kredi kartı bilgileri depolanacak. E-ticaret yazılımı güvenilir, ilindik ve kaliteli olmalıdır. Aynı zamanda bu tip yazılımsal konular ile ilgili çok bilgili değilseniz sıkıntılı olan bir başka durum da ara yüz, uygulamalar ve müşterilere sunmak istediğiniz hizmetler ile ilgili sorunlardır. Bunlar için de bütçenizde yer ayırmalısınız. Sürekli olarak teknik destek veren yazılımlar ve şirketleri ile çalışmalısınız. İşte tam da bu yüzden e-ticaret yazılımları diğer yazılımlar gibi bedava olduğu için veya ucuz olduğu için tercih edilecek türden değildir.

E-ticaret sitesi için kullanılacak yazılımların kesinlikle esnek ve isteğe göre değiştirilebilir olması gerekir. Müşterilerin istekleri ya da sizin sunmak istediğiniz hizmetlerin entegrasyonu için bu çok önemlidir. Asıl dikkat edilmesi gerekenler bunlardır. Tabi ki çok çok uçuk fiyatlar vermek de mantıklı olmayacaktır. Fakat ücretsiz olan yazılımlar ya da 100- 200 TL gibi miktarlara satılan yazılımlar ile ilgili teknik destek, esneklik veya güvenilirlik konusundan sorgulanmalıdır.

İşte basit bir şekilde bu 4 madde ile kolaylıkla bir e-ticaret sitesi açıp artık Dünyanın her tarafında sınırsız kullanıcıya ulaşabileceksiniz. Bu işlerden sonra artık kontrol panelinden ürünlerinizi kontrol edebilirsiniz, satışlarınızı yapabilir ve içerikleri düzenleyebilirsiniz. Yani aslında bu adımlardan sonra siteniz yayına hazır olacak. Fakat siteniz yayına çıktıktan sonra yapmanız gerek bazı işler bulunmaktadır. Sanal Pos entegrasyonu, kargo ayarlarının yapılması, stok takibi, sipariş yönetimi gibi modülleri sitenize entegre edeceksiniz. Fakat en önemlisi bir e-ticaret sitesinin reklamı ve tanıtımıdır. Zaten büyük şirketlerin reklamları ve siteleri beraber çalışır. Fakat sen küçük bir işletme olarak geniş kitlelere ulaşmak istiyorsan, kaliteli pazarlama teknikleri kullanmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz