Ana Sayfa Finans İpotekli Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

İpotekli Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredileri fazlaca merak edilen konuların başında geliyor. Bankalar kredi not durumun iyi olması ve gelirin olması durumunda konut kredisi vermektedir. Bunun dışında asıl merak edilen soru ise sahip olunan evin üzerine kredi çekme durumu.

Kiraların yüksek olmasının yanında birçok kişinin hayali bir ev sahibi olmaktır. Ev sahibi olmak hayatı garantilemenin başlıca yöntemidir. Diğer yandan ev sahibi olmak evin konumuna göre iyi bir yatırımda olabilir. Bu yüzden konut kredileri en çok başvurulan kredi türlerinin başında gelir.

Bankalarda konut kredilerinde çeşitli kampanyalar yapalar. Bazen masraf talep edilmemekte bazende faiz oranlarında düşüşlere gidilmektedir.

Sahip Olunan Eve Kredi Çıkar mı?

Tapulu evi ipotek ettirerek sahip olunan evin üzerine kredi çekilmektedir. İpotekli kredi ise riskli bir kredi türüdür çünkü kredinin ödenmemesi durumunda ev ipotek altına alındığı için banka bu eve el koyup satışa çıkarabilir. İpotekli kredide ise birçok farklı şartlar bulunmakta ve bu şartlar bankalardan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bu tip kredileri telefon bankacılığından veya dijital bankacılık uygulamalarından çekmek zordur. Bu sebeple direkt olarak bankaya gitmekte fayda var. Öncelikle talep edilen evrak evin tapusudur. Banka ilgili evin değerini ölçmek adına ekspertiz göndermekte ve evin kabaca değeri çıkarılmaktadır.

Eviniz sizin için çok değerli olabilir fakat önemli olan ekspertizin tespit ettiği değerdir. İpotekli kredilerde gelir düzeyi de oldukça önemlidir. Eğer krediyi çekecek olan kişinin gelir durumu iyiyse ve kredi notu da riskli seviyede değilse faiz oranlarında indirime gidilmektedir.

Konut kredileri yeni ev alırken verilmektedir. Bu sebeple konut kredisi ile ipotekli konut kredisini karıştırmamakta fayda var.

Bankalar kredi verirken birçok farklı değerlendirme yöntemi kullanmaktadır. Yukarıda gelir düzeyinden ve kredi notundan bahsettik. Diğer değerlendirme yöntemleri ise kişinin finansal geçmişi ve geliri elde ettiği yerdir. Memurlar düzenli bir gelire sahip olduğu için daha avantajlıdır.

Esnaflarda ise durum farklıdır. Sahip olunan şirketin faaliyet yılı ve beyan edilen gelir vergisi çok önemlidir. Eğer sahip olunan işletme 1 yıl boyunca kar göstermemiş ise kredinin çıkma olasılığı azalmaktadır. Kredi faizlerinin ve batık kredi oranlarının da artması sebebiyle bankalar artık çok daha seçici davranmaktadır.

Bu yüzden krediye başvururken yukarıda belirten faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz