Ana Sayfa Genel Yeniden Isıtıldığında Zehirleyen Gıdalar

Yeniden Isıtıldığında Zehirleyen Gıdalar

Hepimizin evinde geceden kalma yemek ertesi gün de yemek için buzdolabında saklanır.  Hatta yemekler arttığında israf edilmemesi için 2 günlük bile tüketilir. Ama fırında veya mikrodalgada ısıttığınız da bozulan bazı gıdalar olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Isıtıldığında Zehirleyen Gıdalar

Pirinç: Yaptığınız pilav oda sıcaklığında bir saatten fazla durduğunda üstünde zararlı bakteriler oluşmaya başlar. Mümkün olduğunca servis yaptıktan sonra hava geçirmeyen bir kaba koyup buzdolabında saklanmalıdır.

Patates: Asla oda sıcaklığında soğumaya bırakılmamalıdır. Patatesli yemekler servis edildikten sonra soğuması için hemen buzdolabına kaldırılmalıdır.

Tavuk: Soğuk tavuk ısıtıldığında protein kompozisyonu değişir ve sindirim sorunlarına yol açar. Isıtırken her tarafının eşit şekilde ısıtıldığından emin olun. Dumanı tütecek kadar iyi ısınması gerek. Artan tavuk kaldıysa da salata veya soğuk sandvicte ısıtmadan kullanabilirsiniz.

Ispanak: Bolca içinde demir ve nitrat bulunur. Isıtıldığında nitrat parçalanarak nitrite dönüşür. Nitrit kandaki oksijen seviyesini etkiler. Yeniden ısıtılan yemeklerde tüketildiğinde gıda zehirlenmesine neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz