Ana Sayfa Genel İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı bir süre çalışmış ve daha sonra çalışmayı bırakmış kişilerin devletten belli bir süre kadar para ve maaş almasına işsizlik maaşı denilmektedir. İşsizlerin daha kolay iş bulabilmeleri için ve bir sürede kendi işlerini bulabilmelerine yardımcı olabilmek için devletten yardım almaktadırlar. 

İşsizlik maaşı için öncelikle kendi istediğinizle işten çıkmış olmamanız gerekmektedir. Çalıştığınız kurum tarafından işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. Eğer istifa ettiyseniz bu maaştan yararlanmanız mümkün değildir. Ayrıca, iş yerinden ayrılmadan önce 120 gün prim ödemiş ve son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigortası primlerinizi ödemiş olmalısınız. Bu şartları yerine getirenler 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilirler. Ayrıca işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Bu süreç içerisinde başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Hadi şimdi gelin sizlerle birlikte işsizlik maaşı için gerekli olan şartlara göz atalım.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı için aşağıda yer alan şartlara dikkat etmeniz gerekecektir. 

  1. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  2. Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
  3. Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  4. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, işsizlik maaşından yararlanabilmektedirler. Eğer yeni bir işe girerseniz işsizlik maaşınız kesilecek ve ödenmeyecektir. 

İşsizlik maaşına başvurmak için İŞKUR’a gidebilirsiniz. Ya da internet üzerinden online olarak işsizlik maaşına başvurmanız da mümkün olacaktır. İşsiz kaldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Eğer başvurunuzu yapmazsanız hakkınız sona erecek ve başvuru yapma, işsizlik maaşını alma hakkını kaybedeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz