Ana Sayfa Genel İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? (Başvurusu, Gerekli Evraklar)

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? (Başvurusu, Gerekli Evraklar)

İşsizlik maaşı alabilmek için şart mevcuttur. Çalışan kişilerin en büyük korkulu rüyası bir gün işsiz kalmaktır. Ancak işsizlik maaşına başvurulmasının ardından alınacak aylık ödemeler pek çok kişinin hayatını kolaylaştırır. Bundan dolayı da insanların en merak ettiği konulardan bir tanesi işsizlik maaşı hakkından kimlerin yararlanacağıdır. İşi olmayan her vatandaş işsizlik maaşını alamaz. İşsiz olan değil işten çıkarılmış olan kişiler işsizlik maaşından yararlanabilir. Bu maaştan yararlanabilmek için bazı koşullar vardır. Örneğin işten çıkarılmış olunması gereklidir. Kendi isteği ile işinden ayrılan kişiler işsizlik maaşını alamazlar. İşten çıkarılma ya da çalışılan şirketin iflas etmiş olması gibi ön koşuların sağlanmasının ardından işsizlik maaşına başvurulabilir. İşsizlik maaşı kimler alabilir sorusunun diğer cevapları ise şunlardır:

  • İşten ayrılmadan önce en az 120 gün primi yatmış olanlar,
  • Son 3 yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortası primini ödemiş olanlar.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstenen gerekli koşulları sağlayan kişiler işlerine son verilmelerinin ardından 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurmalıdır. Bu başvurunun 30 günü geçmemesi önemli bir konudur. Aksi durumda maaş başvurusu yapılamayacaktır. İşsizlik maaşı başvurusu için gösterilebilecek iki adres bulunmakta. Bunlardan ilki İŞKUR’dur. Bu maaşı almak isteyen kişilerin en yakın İŞKUR birimine gitmesi gerekir. Ancak İŞKUR birimine gidemeyen kişiler de başvurularını bu merkezin internet sitesinden gerçekleştirebilir. İŞKUR’un yanı sıra e-devlet üzerinden de başvuru talebi yapılabilmesi mümkündür. E-devlet sistemine şifre, mobil imza, internet bankacılığı gibi bilgiler ile giriş yapan kişiler buradan hızlı bir şekilde işsizlik maaşı başvurularını gerçekleştirebilir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınabilir?

Bu maaşlar belirli bir süreye kadar verilir. Yani yeni bir işe başlayana kadar işsizlik maaşı alınması mümkün değildir. İşsizlik maaşının ne kadar süre ile alınacağını yatırılmış olan prim günleri belirliyor. Son 3 yıl içerisinde kaç gün prim yatırılmışsa ona göre işsizlik maaşı alma süreleri değişiyor. Prime göre işsizlik maaşı için belirlenen gün sayıları şöyledir:

  • 600 gün sigortalı çalışmış kişilere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı çalışmış kişilere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı çalışmış kişilere 300 gün.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması

İşsizlik maaşının hesaplanabilmesi için son 4 aylık kazanç dikkate alınıyor. Bu maaş son 4 aylık brüt kazancın yüzde 40 şeklinde hesaplanıyor. İşsizlik maaşı hesaplamak isteyen kişiler e devleti kullanabilir. E devlette giriş yapılmasının ardından İşsizlik Ödeneği /İş Kaybı Tazminatı Sorgulama sayfasından gerekli hesaplamaları yapabilmeleri mümkündür.

Hangi Durumlarda İşsizlik Maaşı Kesilir?

İşsiz kalmış ve gerekli şartı sağlamış olan vatandaşlar işsizlik maaşı hakkı kazanır. Ancak bu maaş belirli durumlarda da kesilebilir. Örneğin sigortalı bir işe başlayan kişiler işsizlik maaşlarını alamaya devam edemezler. Bunun dışında bir kişi kayıt dışı çalışırsa ve bu devlet tarafından tespit edilirse bir daha tekrar başlatılmamak üzere işsizlik maaşı kesilir. Bu maaşın kesilmesinin bir diğer nedeni ise yaşlılık maaşının alınmaya başlanmasıdır. İşsizlik maaşı alan kişilerin emeklilik nedenlerinden dolayı yaşlılık maaşı da almaya başladıkları gün bu işsizlik maaşları kesilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartında Değişiklik 2019

Geçmiş yıllarda son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışılması gerekiliyordu. 2019 yılında ise bu şartta değişikliğe gidildi. Artık sürekli çalışma değil hizmet akdine tabi çalışılıyor olunması koşulu aranıyor. Yani bir kişi 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış ise işsizlik maaşına başvurabilir. Devamsızlığından dolayı işsizlik maaşına başvurulamaması gibi sorunlar ise geride kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz