Ana Sayfa Hukuk İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

İşsizlik maaşı, işten kendi isteği dışında ayrılan işçilerin belirli şartları sağlamaları halinde belirli süre asgari geçimlerini sağlayabilmek ve yoksulluğa düşmelerini engellemek amacıyla aldıkları aylık bir ücrettir. İşsizlik maaşı; işçinin çalışırken aldığı maaşa göre 800 ila 1600 TL arasında değişmektedir.

İşsizlik maaşı, işinden haklı bir sebep olmaksızın çıkarılan yahut işyerinin kapanması nedeniyle işsiz kalan işçilerin yeni bir iş buluncaya kadar belirli bir standartta yaşamınızı sürdürmesini sağlar. Bu nedenle işsizlik maaşı üzerinde icra dairesi tarafından haciz işlemi uygulanamaz. Kanun koyucu tarafından düzenlenen İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50.maddesi uyarınca da işsizlik maaşından damga vergisi haricinde bir kesinti yapılabilmesi mümkün değildir.

Kanun koyucu bu sayece işinden yeni ayrılmış zaten mağdur durumda bulunan borçluların bir de işsizlik maaşının haczedilmesine izin vermemiştir.

İşsizlik Maaşına Hacizde İstisna

Kural olarak işsizlik maaşına haciz koyulabilmesi, damga vergisi dışında kesinti yapılabilmesi mümkün değildir. Fakat boşanan eşler arasında yoksul duruma düşen tarafa ödenen nafaka için; icra takibi başlatılması halinde işsizlik maaşına da haciz işlemi koyulabilir. Kanun koyucu tarafların sosyo-ekonomik durumlarını değerlendirerek aldığı karar ile hem nafakanın hem de işsizlik maaşının haczedilemeyeceğini kabul etmişti. Ancak burada bir istisna öngörerek işsizlik maaşının nafaka borcu için haczedilebileceği kabul edilir.

Banka İşsizlik Maaşına Bloke Koyabilir Mi?

Kanuni olarak bankaların işsizlik maaşına el koyabilmesi mümkün değildir. Az öncede bahsettiğimiz düzenleme uyarınca işsizlik maaşına dokunulamaz. Ancak bankalar ve benzer kurumsal şirketler alacağını alabilmek adına başvurabilecekleri yasal ya da yasal olmayan tüm olanakları zorlarlar. İşsizlik maaşına haciz konulamayacağını bilmelerine rağmen bazen vatandaşın bilgisizliğinden yararlanıp haciz işlemini uygulamaya kalkarlar. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız işsizlik maaşınıza el koyan bankayı Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikayet edebilirsiniz. Ayrıca SGK ile iletişime geçerek durumu onlara bildirmelisiniz.

Yapılan inceleme sonucunda hesabına yatan paranın SGK tarafından yatırılan işsizlik maaşı olduğu tespit edildiği taktirde hesabınız üstündeki bloke kalkacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken husus; alacaklının sizin işsizlik maaşınızı haczedemiyor olması; sizin alacaklıya olan borcunuzun sona erdiği anlamına gelmemesidir. Eğer iş bulup tekrardan SGK kapsamında aktif çalışmaya başlarsanız, alacaklının talebi halinde maaşınızdan ¼ ‘lük yasal kesinti yapılacaktır. Unutmamanız gereken başka bir nokta ise; her ne kadar işsizlik maaşınıza haciz koyulamasa da size karşı başlatılan icra takiplerine yasal faiz işlemeye devam etmesidir. Gününde ödediğiniz taktirde ufak bir miktar olan borcunuz ileride büyük faizler ile karşınıza çıkabilmektedir.

İşsizlik maaşınıza haciz yahut bloke konulması durumunda daha etkin bir çözüm yolu için uzman bir avukata danışmanızı ve onun yardımını alarak gerekli itirazlarda bulunmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz