Ana Sayfa Girişimci İyi Bir Girişimci Çalışanlarını Nasıl Motive Eder?

İyi Bir Girişimci Çalışanlarını Nasıl Motive Eder?

Alanında en iyileri işe alsanız bile, iş yerinde yeterli motivasyon yoksa işler rayında gitmeyecektir. İyi bir girişimci olabilmek için de bunu her zaman göz önünde bulundurmalısınız. İş yerinde ve işlerde yanlış giden bir şeyler varsa bilin ki bu sizinle alakalıdır. Bunu düzeltmek için hemen harekete geçmeli ve sorunun kaynağını bulmalısınız.

Maaş ve çalışma koşulları çalışan için iyi olsa da ortamda motivasyon yoksa çalışma bir süre sonra yavaşlayacak ve duracaktır. Enerjiyi her zaman yüksek tutmak, alınan verimin artmasında yardımcı olur. Özellikle çalışanların cesaretlendirilmesi ve doğru zamanlarda takdir edilmesi, onların işe olan saygılarını artıracak ve motivasyon açısından büyük destek sağlayacaktır.

Çalışanları Motive Etme Yolları

Çalışma ortamı önemli! Çalışma ortamı ne kadar sıkıcı olursa motivasyon ve başarı o kadar düşer. Çalışma alanının kirli, loş ışıklı ve eski eşyalardan oluşması çalışmayı çekici hale getirmez ve isteksizlik uyandırır. Bunun aksine çalışma ortamının temiz, düzenli, renkli, canlı ve ışıklı olması gerekir.  Çalışanlar saatlerce aynı ortamda bulundukları için hem mekanın iyi olması hem de ekibin birbiriyle iyi anlaşması gerekir. Ortamda bireyleri bunaltmayacak ve enerjik hissettirecek eşya ve çalışanların olması gerekmektedir.

Yöneticilik tutumunuz önemli! Eğer baskıcı, sinirli ve hiçbir şeyi beğenmeyen biri olursanız kimseyle çalışamazsınız ve işleriniz daima ters gider. Gerçek bir yönetici, lider özellikleri taşıyandır. Bunun için güvenilir, saygın, destekleyici ve ilişkileriniz kuvvetli olmalıdır. Buna yönelik çeşitli eğitimler, seminerler ve kurslar düzenlenmektedir. Buralara giderek kendinizi geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda liderlik ve yöneticilikle alakalı kitaplar da okuyabilirsiniz. Eğer siz destekleyici ve motive edici olursanız çalışanlarınız da size sadık olur ve işleriniz başarılı bir şekilde devam eder.

Ödüllendirme önemli! Ödüllendirme sistemi, günümüzde pek çok kurumsal şirket ve başarılı şirketler tarafından yapılmaktadır. Çalışanların motive olması ve mutlu olmaları için çeşitli ödüllendirmeler yapabilirsiniz. Bu ödüllendirme seçenekleri size bağlıdır. Belki bir ikramiye, komisyon ya da herhangi bir hediye ile ödüllendirmeler yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde ortamdaki rekabet de artacak ve çalışanlar daha verimli olacaktır.

Sorumluluk vermek önemli! Çalışanlara sorumluluk verilmesi, işi daha fazla ciddiye almalarında yardımcı olur. Aynı zamanda bu şekilde çalışanlarınıza güvendiğinizi de göstermiş olursunuz. Bireylerin işine saygı duyduğunuzu ve onların sizin için önemli olduğunu belirtmiş olursunuz. Bu da çalışanınıza özgüven verir ve çalıştığı iş yerini geçici olarak değil uzun süreli olarak görmesinde yardımcı olur.

Olumlu geribildirimler önemli! Çalışanların motivasyonu artıran en önemli nokta da olumlu geribildirimlerin olmasıdır. Siz beğendiğiniz çalışmaları takdir edin ve aynı zamanda müşteriden gelen olumlu yorumları da mutlaka çalışanlarınıza iletin. Bu sayede çalışanlarınız motive olacak ve diğer işi çok daha güzel yapmaya çalışacaklardır.

İşler hakkında bilgi verin! Belirli zaman dilimlerine ait olan ve işlerin gidişatıyla ilgili olan raporları çalışanlarınıza gönderebilirsiniz. Bu sayede çalışanların işlerin nasıl gittiğinden haberi olacak ve buna göre çalışma planları yapacaklardır. Bu bağlamda onlara saygı duyduğunuzu da hissedecekler ve belki de gözden kaçan eksiklerin belirlenmesinde yardımcı olacaklardır.

İş yerinde ikram önemli! İş yerinde çeşitli ikramların veya atıştırmalıkların olması çalışanları motive etmektedir. Yiyecek, içecek gibi birçok kişinin sevdiği atıştırmalıkların olması bireyleri hem mutlu eder hem de kısa süre de olsa mola vermelerini sağlar.

Esnek çalışma saatleri önemli! Esnek çalışma saatleri konusunda düzenlemeler yapabilirsiniz. Eğer işler bilgisayarlar sayesinde yapılabiliyorsa esneklik sağlamak mümkün olabilir. Motivasyon açısından ve bireylerin rahat olması açısından çalışma saatlerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Çalışanlarınızın fikrini sorun! Hem iş hakkında hem de ne istedikleri hakkında fikirlerini sorun. Bu konuda onlara verdiğiniz değeri gösterirsiniz ve iletişiminiz kuvvetli olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz