Ana Sayfa Genel İzlenecek En İyi 10 Salgın Filmi

İzlenecek En İyi 10 Salgın Filmi

Bugünlerde maalesef Coronavirüs adı verilen ve tıp adının Covid-19 olduğu bir virüsle mücadele etmekteyiz. Bu virüsün yayılmasının en birinci nedeni ise çok çabuk bir başka kişiyi enfekte edebilmesidir. Hatta bir öksürükle bile hemen diğer kişiye bu virüs geçebilmektedir. Bundan dolayı da hükümetimizin yaptığı çalışmalarla birlikte evde kalmamız sağlanmış ve bunun için evde kal uyarıları yapılmıştır. Evde kaldığınız bugünlerde de eminim ki yaşadıklarınızı bir film içerisindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Bizler de evde kaldığınız bu günlerde film keyfi yaşamanız ve daha önce izlediğiniz ya da izlemediğiniz en güzel salgın filmlerini hazırladık. Listemiz üzerinden bu filmlerin özelliklerine ve konularına ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlerle birlikte listemize başlıyoruz. 

  1. Contagion (Salgın)

Listemizin birinci sırasında Hong Kong’da çekilen ve reklamını bu sıralarda çokça gördüğünüz Salgın filmi var. Filmin konusu ise şöyle; Hong Kong’da bir yarasanın bir domuzu ısırmasıyla film başlıyor. Daha sonra ise domuzdan insana virüs geçmeye başlıyor. Salgın filmi 2011 yapımı bir film ama konusu özellikle de Covid-19 yani Coronavirüs’e olan benzerliği ile oldukça dikkat çekiyor. Filmi yazan senaristin daha sonra olan görüşleri alındığında ise birçok bilim insanıyla görüştüğünü ve bu tarz bir salgının günümüzde gelebileceğini ona söylediklerini belirtiyor. Tüylerinizin diken diken olmasını istiyorsanız, salgın filmini kesinle izlemeniz gerektiğini sizlere belirtebiliriz.

  1. Outbreak 

Listemizin ikinci sırasında ise 1995 yapımı olan Outbreak filmi yer alıyor. Ebola tarzı bir virüsün tüm dünyaya olan salgınından bahsediyor. Filmin oyuncuları arasında ise Morgan Freeman, Rene Russo ve Dustin Hoffman gibi ünlü yıldızlar yer alıyor. Şu an film o kadar çok izleniyor ki Netflix listesi içerisinde en çok izlenen 10 film arasında 3.sırada gelmektedir. Eğer sizler de iyi bir salgın filmi izlemek istiyorsanız mutlaka bu filme göz atmanızı öneririz. 

  1. 28 Days Later ve 28 Weeks Later

Listemizin üçüncü sırasında 2005 yılında çekilen bir film olan 28 Days Later filmi yer alıyor. Bu film bir hastanın hastanede 28 gün boyunca kalmasından sonra uyanmasıyla başlıyor. Uyandığında ise dünyanın tamamen değiştiğini görüyor. O yoğun bakımdayken bir salgın ortaya çıkarak normal insanları zombiye dönüştürmüştür. Hastamız uyandığında yeni bir dünyaya adım atacaktır. Hayatta kalma mücadelesi verirken bir yandan da zombilerle savaşmak zorundadır. 

Bu filmin çok beğenilmesinin ardından 2 sene sonra 2007 yılında da 28 Weeks Later adında serinin ikinci filmi çekildi. Serinin ikinci filmi de en az birinci filmi kadar dikkat çekici konuya sahiptir. Eğer sizler de hem heyecan hem korku hem de salgın filmi arıyorsanız 28 Days Later ve 28 Weeks Later filmlerini izleyebilirsiniz. 

  1. 12 Monkeys

Listemizin dördüncü sırasında bir Terry Gilliam bilim kurgu filmi yer alıyor. Filmde 90’lı yıllara yolculuk yapılıyor ve o zamanda başlamış olan bir salgın hastalıktan bahsediliyor. Filmin başrollerinde ise çok sevilen Hollywood yıldızlarından Bruce Wills ile Brad Pitt yer alıyor. Bu oyuncuların performanslarını görmek istiyorsanız mutlaka 12 Monkeys filmine yer vermelisiniz. 

  1. Carriers (Veba)

Listemizin 5.sırasında ünlü bir Hollywood yapımı olan Veba filmi yer alıyor. Ölümcül bir salgın olan Veba hastalığına karşı mücadele veren 4 arkadaşın hikayesi filmde anlatılıyor. Filmin senaryosu ve yönetmenliği Alex Pastor ve David Pastor üstleniyor. Filmin oyuncularında ise yine yıldız isimleri görmemiz mümkün. Josh Hartnett, Chris Pine, Lou Taylor Pucci filmin başrollerinde yer alıyor. 

  1. World War Z 

Listemizin 6.sırasında ise 2013 yapımı ve yine ünlü oyuncu Brad Pitt’in başrollerini üstlendiği film yer alıyor. Film kocaman bir yapımla ve milyon dolarlık bir bütçe ile hazırlandı. World War Z filmi Max Brooks’u aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlandı. Film yaklaşık 2 saat sürüyor. Filmin konusu ise Zombi salgının çıkması ardından yaşam mücadelesi vermeye çalışan ve aynı anda da ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Eğer sizler de Brad Pitt hayranı iseniz ve salgın filmi arıyorsanız World War Z filmi tam da aradığınız kıvamda bir film.

  1. Flu

Listemizin 7.sırasında ise Güney Kore yapımı ve oldukça dikkat çekici olan Flu filmi yer alıyor. Filmin konusu ise bir virüs ortaya çıkmıştır. 36 saat içerisinde ise insanları öldürmektedir. Bu virüsün adı ise H5N1 virüsüdür. Salgın Seul’e 20 km kala bir şehirde insan kaçakçılarının konteynırlar içerisinde ölmüş olan göçmenleri bulmasıyla başlıyor. Film boyunca virüsten kaçmaya çalışan ve maske takmış insanları görebilirisiniz. Bu da şuan ki duruma ne kadar yakın olduğunu görmenizi sağlıyor. 

  1. Panic In The Streets

Listemizin 8.sırasında ise Panic in the streets yer alıyor. Filmin konusu ise Kayseri kökenli bir Rum ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Elias Kazancıoğlu ismiyle İstanbul’da doğan Elia Kazan hazırlıyor. Filmde 1950’li yıllarda bir veba salgını anlatılıyor. Filmde bir doktor ve bir polis olan iki kişinin bu salgının nedenini bulmaya çalışmasını izliyoruz. Bu iki kişinin New Orleans’ta ise sadece 48 saatleri vardır. 48 saat içerisinde ölüm nedenini bulup ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Yoksa tüm insanlık yok olacaktır. 

  1. Blindness

Listemizin son sıralarına gelirken 9.sırasında izleyicinin en çok aklında kalan filmlerden biri Blindness’tan bahsedeceğiz. Film 2008 yapımı bir film ve bu filmin konusu ise diğer salgın filmlerine göre daha farklı ve daha sıra dışı olduğunu görebilmekteyiz. Filmde bir anda başlayan ve körlük salgını olan bilinen hastalıktan bahsediliyor. Bu hastalık birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Birçok kişinin ise hayatını değiştirmiştir. Ancak biri hariç…

  1. The Last Man On The Earth (1964), The Omega Man (1971), I am Legend (2007)

Richard Matheson’ın 1954 de yazdığı roman 3 farklı uyarlama ile yıllar boyunca karşımıza çıktı. Bunlardan birincisi ise The Last Man On The Earth filmi olmuştur. Tüm filmlerin konusu ise romanda geçtiği gibi ani bir salgının çıkmasıyla başlıyor. Bu salgında tüm insanlar ya ölüyor ya da zombiye dönüşüyor. Bu filmlerden en çok dikkat çekeni ise 2007 yılında yapılan I am Legend filmi olmuştur. Will Smith’in başrollerinde oynadığı bu film günümüzde en çok dikkat çeken filmler arasında olmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz