Ana Sayfa Finans Kadınların Alabileceği Teşvik ve Hibe Kredileri

Kadınların Alabileceği Teşvik ve Hibe Kredileri

Ev hanımlarının ek kazanç elde etmek adına yapacağı işlerle alakalı yazımıza gitmek için tıklayın. Bu yazımızda ise ev hanımlarından ziyade genel olarak kadınların alabileceği teşviklerden ve kredilerden bahsedeceğiz. Devlet politikası olarak kadınların iş gücüne katılması oldukça önemli. Bu sebeple de devlet sahip olduğu kurumlar aracılığı ile kadınların yapabileceği işlerde belirli şartların sağlanması durumunda teşvik, hibe ve kredi vermektedir.

Teşvik Kredisi Nedir?

Teşvik veya hibe kredileri belirli oranlarda geri ödemesi talep edilmeyen kredi türüdür. Ülkemizde yaşayan birçok kadın teşvikler ve hibelerle kendi işini kurmuş ve kazanç elde etmeye başlamıştır. Tabi ki bu destekler belirli şartların sağlanması durumunda verilmektedir. Yine her iş koluna (kafe gibi) sağlanmamaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Hibeleri

Kurumun verdiği kredi hizmetinde ki hibe oranı %30 ile %50 arasındadır. Verilen kredi limiti ise 50.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu krediden yararlanmak için ilk yapılması gereken KOSGEB eğitim programlarına katılmaktır. Yine İş-Kur üzerinden kayıt açarak da kayıt aşamasında kolaylık sağlanmaktadır. İlgili sertifika hakkında daha detaylı bilgi almak için kurumu ziyaret edebilirsiniz.

Başvurular e-devlet üzerinden alındığı içinde e-devlet şifresine sahip olmak işlemleri kolaylaştıran bir diğer etkendir. Her ilde eğitim programı sürekli olarak verilmemektedir bu sebeple kurumun resmi web adresini sürekli olarak takip etmek önemlidir.

Hibe Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her iş koluna hibe verilmemektedir. Eğitim programı tamamlandıktan sonra proje geliştirilmeli ve bu proje kuruma sunulmalıdır. Kurumun onaylaması durumunda hibe verilmektedir. KOSGEB’in şartları sürekli olarak değiştiği için İnternet ortamında da bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Öncelikle kurum size direkt olarak 50.000 TL krediyi verip al bu parayı kullan gibi bir prosedürü bulunmamaktadır. Öncelikle eğitim programı tamamlanmalı ve faaliyet gösterilecek olan iş kolu kurulmalı yani vergi kaydı oluşturulmalıdır. Kısacası kurumdan kredi alabilmek için belirli bir sermayenin olması şarttır.

İmalat ve üretim sektöründe ise daha fazla kredi imkanı bulunmaktadır. KOSGEB yıllardır kredi veren bir kurum olduğu için ve bu noktada mağduriyet oluştuğu için de kurum 2019 yılında verdiği kredi türlerini ve miktarlarını değiştirmiştir. Başvuru yapılıp onaylansa bile kurumun vereceği para 3 ile 6 ay gibi bir süreyi bulabilir. Yine üretim veya yapılacak iş için alınacak olan tüm malzemelerin faturalı bir şekilde alınması şarttır.

Kaymakamlık Kredileri

Kaymakamlıklar da 15.000 TL’ye kadar ev hanımları üretime ve iş hayatına adapte etmek adına kredi imkanı sağlamaktadır. Buradan başvuru yapmak için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)’de dosya açılması gerekmektedir. Eğer başvuracak olan kişi ilgili alanda bir sertifikaya veya belgeye sahipse kredi süreci çok hızlı gerçekleşmektedir. En önemli şart ise kurulacak olan işin maliyetinin 15.000 TL’yi geçmemesi. Alınan kredi ise 3 yıl içerisinde faizsiz bir şekilde geri ödenebiliyor.

Kaymakamlık Kredileri İçin Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Başvuru Dilekçesi
  • Yapılacak olan işin tanımının yapıldığı dosya
  • İki memurun kefil olduğuna dair belge

Kadınların Kredi Alabileceği Bankalar

Kredinin bankalardan alınması durumunda ise daha önce ki yazılarımızda anlattığımız durumlar geçerlidir. Kişinin işini büyütmek adına bankadan kredi alabilmesi için kredi notunun yeterli olması gerekmektedir. Tutarın fazla olması durumunda ise kefil veya ipotek şartı mevcuttur. Banka adı vermek gereksiz olsa da Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi devlet bankaları seçilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz