Ana Sayfa Genel Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, İyi Gelen Yiyecekler)

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, İyi Gelen Yiyecekler)

İnsan karnında oluşan ağrı ve sancılar, ağrı çeken kişileri canından bezdirmektedir. Karında başlayan yoğun ağrı hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanı olumsuz etkilemektedir. Öyle ki karın ağrısı yüzünden insanın hiçbir şey yapası gelmez. Bu nedenle insanın yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Beslenmeden, hazımsızlıktan, soğuk algınlığından ve üşütmeden ya da fiziksel aktivitelerden gibi birçok nedeni olabilen karın ağrılarından kurtulmak için uyulması gereken birtakım yöntemler vardır. Eğer karın ağrısı tıbbi bir müdahaleyi gerektirmeyecek düzeyde ise bu yöntemler kullanılarak karın ağrısı azaltılabilir hatta tamamen ortadan kaldırılabilir.  Siz de karın ağrısına ne iyi gelir evde tedavi konusunda bilgi arıyorsanız bu yazımızda;

 • Karın ağrısı neden olur?
 • Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir?

Her şeyden önce karın ağrısı tıbbi bir müdahale gerektirecek durumdaysa yani doktor muayenesi şart gibi gözüküyorsa vakit kaybetmeden en yakın doktora başvurulmalıdır. Çünkü bilinen nedenler dışında da karın ağrısının altında yatan başka sebepler olabilir. Doktora başvurmanız gerekecek türden karın ağrısı çektiğinizi şu durumlarla anlayabilirsiniz:

 • Karın ağrınız nefes almakta bile güçlük çektirecek kadar çok şiddetliyse, sürekli artıyor ve kesilmeden devam ediyorsa,
 • Karın ağrısı yüzünden bayılacak gibi oluyor, kusma, kanama gibi durumlar yaşıyor ve ateşiniz yükseliyorsa,
 • Karnınızda anormal derecede şişlik ve gerginlik hissi varsa.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı nedenleri nasıl geçer konusunda, acil olmayan durumlarda yani doktor muayenesi gerektirmeyecek kadar karın ağrısı çekiliyorsa bunun nedenleri;

 • Kadınların âdet krampları
 • Kabızlık ve sindirim bozuklukları
 • Gaz sıkışması
 • İshal
 • Gıda zehirlenmesi
 • Gıda alerjisi olabilir.

Bu nedenler dışında da fiziksel aktiviteye bağlı kas zedelenmesi ve doku incinmelerine bağlı da karın ağrısı yaşanmaktadır.

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yoğun karın ağrısında muzdarip olanlar internet üzerinden “Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir?” şeklinde aramalar yaparak dertlerine çare arıyorlar. Bu kişilerin aradıkları çözüm belirttiğimiz yöntemlerden biri olabilir. Bu nedenle aşağıda belirttiğimiz yöntemlerden bazıları etkisizmiş gibi gelse de karın ağrınızın nedenine bağlı olarak en azından biri sizin tedaviniz için uygun olacaktır.

 • Gaz ve şişkinliğe bağlı bir ağrı çekiyorsanız gaz çıkarmaya çalışın. Bunun için hafif bir yürüyüş yapmanız faydalı olabilir. Ayrıca ayaklarınızı sıcak tutun ve karnınıza fazla bastırmadan masaj yapın. Bunlarla beraber çok fazla yemek yemeyin ve gazlı asitli içecekler tüketmeyin.
 • Başka sebeplerden kaynaklanan ağrılar için de karnınıza sıcak su torbası koyarak uzanıp dinlenebilirsiniz.

Karın Ağrısına İyi Gelen İçecekler

Karın ağrısına ne iyi gelir içecek olarak derseniz şu içecekleri tüketerek karın ağrınızın azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz:

 1. Papatya çayı: Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında çok önemli bir tedavi aracı olarak kullanılan papatya çayı, karın ağrılarını ortadan kaldırmada çok etkilidir. Papatyanın özünde bulunan sedatif özelliği sayesinde hem gaz sıkışmalarında hem de ishallerde oldukça faydalıdır.
 2. Nane: Kuru ya da yaş fark etmeksizin karın ağrılarınıza iyi gelecek muhteşem bitkilerden biri de nanedir. İsterseniz limonla karıştırıp sıcak sıcak tüketebilir isterseniz de yiyeceklerinizde sos olarak kullanabilirsiniz. Nanenin rahatlatıcı etkisiyle kısa sürede karın ağrınız tamamen geçer.
Üşütmeye Bağlı Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öte yandan karın ağrısına ne iyi gelir üşütme durumlarında ayakları sıcak tutmak çok faydalıdır. Bu nedenle ayaklarınıza sıcak su desteği sağlayabilirsiniz. Sıcak su torbasına sahip değilseniz bir pet şişe içine dolduracağınız sıcak su işinizi görecektir. Ayrıca ayak havlunuzu hafif ılık suyla ıslatarak ayaklarınıza sarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz