Ana Sayfa Genel Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Kadınlarda, Erkeklerde Nedenleri)

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Kadınlarda, Erkeklerde Nedenleri)

Erkeklerde ve kadınlarda yaşanan kasık ağrısını geçirmek için belirli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Sık yaşanan rahatsızlıkların başında gelen kasık ağrıları erkek ve kadınlarda tek bir nedene bağlı olmayıp farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak genel inanışa göre sadece üreme organlarındaki rahatsızlıklardan ötürü ortaya çıkmamaktadır. Bacak kasık ağrısına ne iyi gelir açıklamadan önce bu ağrıların nedenlerine bakılmalıdır. Kadın ve erkeklerde ayrı ayrı sebeplerden meydana gelen ağrıların nedenleri şu şekildedir

Kadınlarda Görülen Kasık Ağrısının Nedenleri

Kadınların kasık ağrısı sebepleri arasında sıklıkla âdet döneminde yaşanan sancılar yer almaktadır. Bununla beraber gebelik dönemlerinde de kasık ağrıları çekilmektedir. Çünkü kasık ağrısı çoğu zaman hamileliğin habercisi olarak da görülmektedir. Bu nedenle gebelik dönemine girmiş olanlarda yoğun kasık ağrısı yaşanabilir. Öte yandan kadınlarda yaşanan kasık ağrılarının diğer sebepleri;

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek taşları
 • Dış gebelik
 • İltihaplanmalar ve apandisit patlaması
 • Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklar olarak bilinmektedir.

Erkeklerde Görülen Kasık Ağrısının Nedenleri

Genellikle kasık fıtığı sebebiyle erkeklerde kasık ağrıları görülmektedir. Hareket ettikçe kasık ağrısı yaşamanın sebeplerinden biri de bu nedene dayanmaktadır. Bunun dışında kasıklarda ağrıya sebep olan diğer nedenler;

 • O bölgedeki lenf bezlerinin şişmesi
 • Böbrek taşı ve kumu
 • Fiziksel harekete bağlı kas gerginlikleri ve yırtılmaları
 • Kalça ekleminde yaşanan sorunlar
 • Toplardamarın işlevinde meydana gelen olumsuzluklar
 • Testis bağlanması, tümörü ve testislerin normalden fazla şişmesi
 • Prostat iltihabı ve sık idrara çıkma

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir ve Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle kadın ya da erkek fark etmeksizin yaşanan kasık ağrısını ortadan kaldırmak için kasık ağrısının nedeni iyi tespit edilmesi gerekir. Bu konuda kadınlarda kasık ağrısıyla beraber akıntı ve mide bulantısı varsa mutlaka kadın ve doğum hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir. Çünkü âdet dönemi dışında yaşanan bu tür rahatsızlıklar gebelikle alakalı olabilir ya da başka bir soruna işaret ediyor olabilir. Öte yandan erkeklerde kasık ağrısına ne iyi gelir diye merak ediliyorsa yine öncelikli olarak kasık ağrısının nedeni bulunmalıdır. Bu neden eğer kasık fıtığına işaret ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Diğer sebeplerden kaynaklanan kasık ağrılarında şu yöntemler kullanılabilir:

 1. Buz tedavisi: Fiziksel hareketten kaynaklanan kasık ağrısına buzla müdahale edilmektedir. Ağrının olduğu bölgeye buz temas ettirerek ağrının azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
 2. İstirahat etmek: Kasıklarda yaşanan ağrının azaltılmasında dinlenmek de etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Öte yandan erkeklerin yaşadığı futbolda kasık ağrısı nasıl geçer sorununa çözüm olarak hem buz tedavisi yapılmalı hem de dinlenilmelidir.
 3. Masaj uygulamak: Kasık bölgenize zarar vermeden masaj yapmak da ağrının azaltılmasında oldukça etkilidir. Bu yöntemle kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.
Kasık Ağrısına İyi Gelen İçecekler

Kadınlarda görülen kasık ağrılarında daha etkili olduğu bilinmekle beraber erkeklerde de oldukça iyi bir tedavi görevi gören içecekler şunlardır:

 • Lavanta çayı
 • Papatya çayı
 • Civanperçemi
 • Rezene çayı
Kasık Ağrısına İyi Gelen Diğer Yöntemler

Yoğun kasık ağrısı çeken ve her türlü yöntemi kullanarak bu ağrıdan kurtulmak isteyen kişilere bu konuda yardımcı olacak alternatif çözümler de vardır. Özellikle kasık ağrısı için ilaç isimleri arayan kişilere rahatsızlıklarında kullanabilecekleri kremler verilmektedir. Bu kremlerin içinde bulunan Aloe Vera özü sayesinde masaj yapılarak ağrıyan bölgeye sürüldüğünde kasık ağrılarının azaltılması ve ortadan kaldırılmasında oldukça faydalı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz