Ana Sayfa Genel Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir ?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir ?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir Tırnak Makasıyla Kedi Tırnağı Kesilir mi?

Kediler suyu nasıl sevmezse aynı zamanda tırnak kesiminde de hoşlanmazlar. Kedi tırnak kesimi sizin için zorlayıcı bir süreçse kedinizi tırnak kesimine alıştırmak en doğru yol olacaktır. Kedi sahiplerinin en zorlandığı tırnak kesme olayını kediniz ve kendiniz için daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bunun için size birtakım tüyolar hazırladık.

Kediniz ile Fiziksel Temas Kurun

Bu en önemli ve ilk adım olmalıdır. Bu adım için ödül maması yöntemini kullanabilirsiniz. Kedinizin rahat ve sakin bir anında patilerinden birini elinize alın ve nazikçe ovalayın. Bunu sevmek için yapıyormuş hissiyatı oluşturun ve çok hafif davranın. Eğer kediniz hoşlanmaz ve patisini geri çeker ise zorlamayın ve başka bir zaman yeniden deneyin. Bu hareketi patilerine dokunmaktan rahatsız olmayana kadar tekrarlayın.

Tırnak Makası ile Tanıştırın

Kedi tırnağı nasıl kesilir? En net cevabı tırnak makasıdır ve kediniz tırnak makasının önce sesiyle tanışmalıdır. Kediniz sese alıştığı zaman tırnak makasını merak edecek ve makası koklayamaya çalışacaktır. Bu işlemin başarılı olduğunu gösterir. Makas ile arasında ilişki kurması onu korkutmayacak ve daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Makasın işlevini kedinize gösterebilirsiniz. Dilerseniz bir makarna veya yemekten hoşlandığı herhangi bir şeyi makasla keserek ona yedirebilirsiniz.

İlk Tırnak Kesimi

Tırnak makası ile kedi tırnağı kesiminde kedinize her basamakta ödül vermeyi unutmayın. İlk tırnak kesimi en önemli adımdır. İlk tırnağı kesin ve ardından hemen ödülünü verin. Bütün tırnaklarını aynı anda kesmeye çalışmayın ve peş peşe yaparak sıkılmasına izin vermeyin. İlk tırnaktan sonra hala rahat görünüyor ise ikinci tırnağı kesin ancak rahatsız görünüyor ise bırakın bir sonraki gün tekrar aynı işlemlerden sonra tırnağını kesebilirsiniz.

Kedi Tırnağı Kesiminde Püf Noktalar Nelerdir?

Kedi tırnaklarının kök kısmında ki pembe kısımlar sinirlerin ve kan damarlarının olduğu noktalardır ve bu noktalara çok dikkat etmelisiniz. O alana asla makası değdirmemelisiniz. Kedilerin tırnakları patilerine gömülü haldedir ve tehlike ve saldırı olmadığı zamanlar tamamını göremezsiniz. Daha rahat kesim yapmak ve kedinize zarar vermemek için patilerini okşamalı ve tırnaklarını tamamen çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Yumuşak kısımlarına dokunmak rahatlamasını sağlar ve kediniz esnemek için tırnaklarını tam olarak çıkarır. Burada sadece beyaz kısmını kesin ve son derece nazik davranın.

Tırnak Kesilirken Kedi Nasıl Durmalı?

Tırnağı kesilirken kedinin sabit durması çok önemlidir. Dizlerinizin arasına alabilir, patisinin ortasına basarak tırnaklarının tamamını dışarıya çıkarmasını bekleyebilir veya onun uyuşuk zamanını, uyku zamanını tırnak kesmek için kullanabilirsiniz. Kesmeye her zaman ön patiden başlayın. Her tırnak kesimi için ödül mamasını vermeyi ihmal etmeyin ve her tırnaktan sonra ona şefkatle dokunmayı ihmal etmeyin.

Kedi tırnağı kesilir mi? Diye hala merak ediyorsanız bu adımlardan sonra kediniz tırnaklarını çok daha rahat kestirecektir ve birkaç kesimden sonra bir oturuşta bir patiyi rahatlıkla kediniz kaçmadan bitirebileceksiniz.

Asla Yapılmaması Gerekenler!

  • Tırnak kesiminden sonra ödül mamalarını atlamayın ve her seferinde hemen verin.
  • Kediniz saldırgan veya sinirli ise tırnaklarını kesmeyi başka bir güne erteleyin.
  • Kediniz tırnaklarını kestirmeye direniyorsa ona bağırmayın veya ona ceza vermeyin.
  • İlk adımı başarıyla atlamadan kedinizin tırnağını kesmeye çalışmayın bu onu ürkütecektir.
  • Çabuk çabuk kesmeye çalışmayın, tırnak köklerine zarar vermeden kesmeye özen gösterin.
  • Her zaman tek seferde tırnaklarını kesmeye çalışmayın, bu sizin için iyi olsa da kediniz için iyi olmayacak ve tekrar onu korkutmanıza sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz