Ana Sayfa Girişimci Kendi İşimi Kurarken Neler Yapmalıyım

Kendi İşimi Kurarken Neler Yapmalıyım

Kendi işinizi kurmaya karar verdiyseniz, nereden başlayacağınıza da karar vermelisiniz. Devamında bir plan yapmalı ve bu plan içerisindeki adımları teker teker uygulamalısınız. Bir işe başlarken sırayla uygulanması gereken 7 aşama vardır. Bu aşamaları uyguladıktan sonra kendi işinizi rahatlıkla kurmuş olursunuz.

  • Kendinizi Değerlendirin!

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız bu konuda ne kadar kararlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Gerçekten isteğiniz zaman, çalışacak ve bütün zorlukların üstesinden geleceksiniz. Bunun için öncelikli olarak kendinizi değerlendirmeniz gerekmektedir. Kendinize doğru sorular sorarak cevaplarını bulmaya çalışın. Bu işi ne kadar istediğinizi düşünün ve bu istekle bu işin üstesinden gelip gelemeyeceğinizi tartın. Bu işi neden kurmak istediğinizi, yeteneklerinizin neler olduğu, işin ne olduğu ve nasıl yapılabileceği, girişimin özelliği, girişim için gerekli olan sermayenin olup olmadığı, çevrenizdekilerin sizi destekleyip desteklemediği gibi birçok soruyu kendinize sormalısınız. Bu sorulara tam cevap verebilirseniz ve değerlendirmenizi iyi bir şekilde yapabilirseniz kendinizden daha emin bir şekilde işe başlamış olacaksınız. Hem de motivasyonunuz artacaktır.

  • Pazar Araştırması Yapın!

Kuracağınız iş hakkında bilgi birikiminizin yüksek olması gerekir. Ne kadar çok şey bilirseniz o kadar başarılı olursunuz ve oluşabilecek sıkıntıları zamanında çözersiniz. Sektörü incelemeli ve gerekli araştırmaları yapmalısınız. Rakiplerinizi tanımalı ve buna göre eylem planları geliştirmelisiniz. İşinizi, sektörü ve rakiplerinizi sürekli olarak araştırmalısınız. Aynı zamanda güncel olayları da takip etmeyi unutmamalısınız.

  • Hedef Kitleyi Tespit Edin!

Hedef kitlenizin kimler olduğunu ve bu kitlenin yoğunluğunu tespit etmelisiniz. Bu kitlenin yoğunluğuna göre işiniz tutacaktır ve tutmayacaktır. Bunun için satacağınız hizmet veya ürüne insanların ihtiyacı var mı, varsa bile ne kadar bir kesimin ihtiyacı var. Harcanan emek, sermaye ve yatırımlar size ne kadar kar getirecek? Ürününüzü pazarlama ve tanıtma süreniz ne kadar? Bu soruları araştırmalı ve değerlendirmelisiniz.

  • Girişime Başlayın!

Önceki adımlardan emin ve kararlı bir şekilde geçtiyseniz işletmenizi kurabilirsiniz. İşletmenizi kurmak için gerekli izinleri ve lisansları almak için yola koyulabilirsiniz. Şirketi kurmak için çeşitli işlemler yerine getirilmelidir. Şirketinizin ismine karar vermeniz de önemlidir. Vereceğiniz isim sektörde nasıl karşılanır? Dikkat çekici olur mu? Kaliteli ve markayı en iyi şekilde yansıtacak bir isim midir, yoksa sıradan basit bir isim midir? İsim ne kadar iş görür? Bu soruları araştırmalı ve buna göre bir isme karar vermelisiniz.

  • Eylem Planı Yapın!

Bu aşamada eylem planınızı geliştirmeniz gerekmektedir. Bilgi birikiminiz iyi seviyede, sektörü araştırdınız, işler nasıl ilerliyor biliyorsunuz ve bunlara bağlı olarak da eylem planı geliştirmeye artık geçebilirsiniz. Kendinize hedefler koyarak bir sonraki adımı belirlemelisiniz. Bu eylem planını takip etmeli ve bu planın dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bu plan size hem yol göstermiş olacak hem de yoldan sapmamanıza yardımcı olacaktır.

  • İş Alanı Seçimi Yapın!

İşlerinizi devam ettireceğiniz yerin seçimini iyi yapmalısınız. Bunun için etraflıca araştırmanız gerekmektedir. Sizin işinize yönelik olan firmaların nerelerde olduğu ve aynı zamanda hedef kitlenize de en iyi şekilde nereden ulaşabilirsiniz, bunları en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Buna bağlı olarak da görünürlüğünüzü artırma yoluna gidersiniz. İşletmeniz için atacağınız bu adım belki de en büyük adımdır ve bu yüzden çalışma alanı seçimi önemlidir.

  • İlk Deneme!

En büyük girişimler ve en büyük başarılar, başarısızlıklarla başlar. İlk denemede hata yapmayı göze almalısınız. Ne kadar hesap yapıp plan çıkarsanız da mutlaka değerlendirilmeyen parametreler ve unutulan yerler vardır. Bu yüzden de ilk denemeler hatalı olabilir. Aynı zamanda tecrübesizlik de hata getirecektir. İlk deneme ve belki birkaç denemenin hatalı olacağını tahmin etmelisiniz. Bu hatalardan ders çıkararak diğer denemelerinizin daha iyi olmasını sağlarsınız.

Herkes girişimci olmak ister. Fakat zorlukları yenebilenler, hatalarından ders alanlar ve planlarını en iyi şekilde yapanlar ayakta kalırlar. Bu bağlamda yaptığınız planlara sadık kalmalı ve belirtilen aşamaları tek tek geçerek ilerlemelisiniz. Bu sayede başarılı olabilir ve hedef kitlenize en iyi şekilde hitap edebilirsiniz. Bahsedilen adımların iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Atlanan bir adım sizi başa döndürmeye yetebilecektir. Bunların unutmadan girişiminize başlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz