Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Kentsel Dönüşüm Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Evlerimizin sağlam oluşu birçok olumsuzluğun önüne geçmektedir. Herhangi bir can veya mal kaybının engellenmesindeki en büyük etken evimizin yapısının sağlam olması. Ne yazık ki ülkemizin geneline baktığımızda eski binaların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Uzun zamandır ayakta olan binalar genellikle afetlere karşı savunmasızdır. Gelişen inşaat sektörünün de bunda etkisi çok büyük. Dolayısıyla son zamanlarda yapılan, yapımında sağlam ürünler kullanmak birçok açıdan avantaj sağlayacaktır.

Bu durumun önüne geçebilmek için yapılan en büyük adımlardan biri kentsel dönüşüm. Bu proje sayesinde deprem gibi olaylara dayanıksız binaların ya da uzun süredir ayakta olan ve yaşam tehlikesi bulunan yapılanmaların önüne geçilmektedir.

Kentsel dönüşüm hakkında bilgi edinmek isteyen ve kentsel dönüşüme nasıl başvurulacağını öğrenmek isteyenler adına gerekli bilgileri toparladık. Konu hakkında bilgi edinmek isteyenler yazının devamını okuyabilir.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm kısaca herhangi bir durum için dayanıksız olan ve topluma zarar verecek binaların yıkılmasını içermektedir. Yıkılan binanın yerine daha dayanıklı binalar yapılmaktadır. Buradaki amaç ülkede depreme dayanıklı olmayan binaların yok edilmesi ve vatandaşa sağlıklı bir ortam sunabilmektir. Sadece depreme dayanıksız olan yapılar için değil aynı zamanda kullanım ömrünü doldurmuş olan eski binalar için de kentsel dönüşüm uygulanabilmektedir. 

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet teşviki ile yapılan kentsel dönüşümlerde kullanıcı oldukça avantaj sağlamaktadır. Bunlardan en dikkat çekicisi 18 ay süren bu süreçte kullanıcıya bazı durumlarda değişiklik göstermek üzere 300 TL ile 600 TL arasında bir kira desteği verilmesidir. Ayrıca bu süreçte ev sahipleri çalışacakları müteahhitleri kendileri seçmektedir. Devletin bu konuda herhangi bir zorlaması olmaması kullanıcıların oldukça tercih etmesine sebep olmaktadır. Öte yandan kentsel dönüşüm kredilerinin vatandaşa sağladığı faydalar da ödeme işlemleri sırasında zorluk yaşamasını engelliyor.

Kentsel dönüşüm için yapılabilecek ilk adım yapının deprem risk raporunu almaktır. Binada riskin onaylanması ile kentsel dönüşüm kredisinden yararlanma hakkına sahip olabiliyorsunuz. En fazla 100 bin TL olabilen bu tutar, doğrudan belirlemiş olduğunuz müteahhidin hesabına gönderilmektedir. Ardından evinizi boşaltmanızla inşaatı başlatma imkanı bulabilirsiniz. Bu süreçte kira desteği alabilmek için bulunduğunuz ilde görevli olan başkanlıklara müracaat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz