Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

İşlerinden ayrılmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de kıdem tazminatı olmaktadır. Kıdem tazminatını nasıl alabileceğinizi ve hangi şartlar altında kıdem tazminatı alabileceğiniz hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Sigortalı çalışan kişilerin en büyük güvencelerinden biri de kıdem tazminatı olmaktadır. Kıdem tazminatı alarak işsiz kaldığınız süre boyunca iyi bir avantaj yakalayabilirsiniz. Kıdem tazminatı almak demek uzun zaman aynı işlerde çalışıyor olmak demektir. Eğer sizler de uzun zamandır aynı iş yerinde çalışıyorsanız, kıdem tazminatı alma hakkınız olabilir. 

Kıdem tazminatınızı hesaplamak istiyorsanız bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Aşağıda yer alan bilgilerin yardımı ile kıdem tazminatını kolaylıkla hesaplayabileceksiniz. Çalıştığınız yıl sayısı burada en önemli nokta olmaktadır. Çalıştığınız yıla göre kıdem tazminatı hazırlanabilir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatını nasıl hesaplayabileceğinizi burada göstermeye çalışalım. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmış bir çalışan için, çalıştığı kurumdaki her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında (yani bir aylık brüt maaşı olacak şekilde) kıdem tazminatı ödenmektedir. Eğer bir yıldan artan fazla çalıştığı günler varsa, bir yıla oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Yapılan bu hesaplamada işçiye düzenli ödenen tüm ücretlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarı dikkate alınır. 

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilmektedir?

Kıdem tazminatı her çalışan kişinin alabileceği bir şey değildir. Öncelikle sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir. Sigortasız çalışan bir kişinin alabileceği bir şey değildir. Şirket ve holding gibi yerlerde en az 1 sene çalışmış olmak gerekmektedir. Eğer erkek çalışan iseniz ve askerlik görevini yerine getirmek için işten ayrılmak istiyorsanız, kadın iseniz doğum nedeniyle işten ayrılmak istiyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır. 

Eğer emeklilik zamanınız geldiyse ve prim zamanınızı doldurduysanız, kendi isteğiniz ile işten ayrılsanız bile kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatı almak için yukarıda söylendiği gibi en az bir yıl boyunca aynı şirket alt yapısı altında çalışmış olmak ve bir yıl içerisinde iş değiştirmemiş olmak gerekmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz