Ana Sayfa Finans Kimler Kredi Çekemezler?

Kimler Kredi Çekemezler?

Kredi kullanmak için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Bazı şartlar devlet kaynaklı iken bazıları da bankalardan kaynaklanmaktadır. Bu kuralların koyulmasının sebebi hem kullanıcıyı mağdur etmemek hemde bankayı mağdur etmemektedir.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

En önemli şart 18 yaşını doldurmaktır. Bu şart birçok durumda geçerli olduğu gibi kredi şartı içinde geçerlidir. Konut kredilerinde ise yaş durumu 20’ye kadar çıkmaktadır. Erkeklerin konut kredisi çekebilmesi için zorunlu askerlik şartını yerine getirmesi veya vade süresince tecilinin bulunması gerekmektedir. Bu şartlar tamamen kişinin krediyi düzenli ödeyebilmesi için koyulan şartlardır.

Birçok kredide ki bir diğer yaş şartı 75 yaşını geçmemektir. Kişi eğer 75 yaşın üzerinde ise düzenli geliri olsa da kredi çekmesi mümkün değildir. Bazı bankalarda ise taban sınırlaması 70 olarak belirlenmektedir. Taban yaş sınırlaması 75 olduğu içinde kişi eğer 60 yaşında ise 15 yıldan daha uzun vadeli kredi çekemez.

Devletin yürürlüğe soktuğu yeni bir kanuna göre evli çiftler eşlerinden izinsiz kredi çekemezler. Bu durumda tamamen aile bütünlüğünü korumak içindir. Kredinin ödenmemesi durumunda evde ki huzur ortamı bozulacağı için eğer eşler arasında muvafakatname imzalanmamış ise kişi kredi başvurusu yapamaz. Bu durum ev, arsa ve diğer gayrimenkuller içinde geçerlidir. Eşin rızası olmadan ev bir kişinin üzerine de olsa kişi evin satışını kanunen gerçekleştiremez.

Bankalar kredi verirken aylık gelir talebinde bulunurlar. Bu durum ihtiyaç kredilerinde de geçerli bir durumdur. Esnafların düzenli geliri olmadığı için bazı noktalarda esneklik tanınsa da kişinin kredi ödemesi aylık kazancının yarısını geçemez. Örneğin; Kişi 2000 TL gelir elde ediyor. Bu durumda kişi 10,000 TL krediyi 6 ay vadeli bir şekilde talep edemez. Bu kişinin krediyi alabilmesi için belirtmesi gereken vade tutarı 10 aydır. Bu bilgi ile kredi başvurusunda bulunmak kredinin onaylanma sürecini de olumlu etkileyecektir.

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin son 5 yılda yasal takibe takılması veya kara listeye girmesi durumunda kredi çekme olasılığı oldukça düşüktür. Bu sebeple yasal takibe düşmeden kredi ödemelerini yapmak çok önemlidir.

Daha önce kredi kartı veya kredi kullanmayan kişilerin kredi çekme olasılığı çok düşüktür. Ancak kişinin memur veya düzenli gelir elde etmesi durumunda gelirden dolayı kredi alması mümkün olabilir. Bu sebeple daha önce uzun süre kredi kartı kullanımı yapmalı ve İnternet, elektrik ve su gibi faturaları üzerine alıp düzenli ödemelidir.

Yukarıda saydığımız şartlardan bazıları esnetilebilir. Bazı şartlar bankalar tarafından koyulan kurallar olduğu için kredi başvurusunda bulunacak olan kişi ilgili banka ile uzun süre çalışmış ise kredi çekerken bazı durumlarda esneklik gösterilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz