Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Kişisel Hijyen Kurallarına Nasıl Uyulur?

Kişisel Hijyen Kurallarına Nasıl Uyulur?

2020 yılının ilk günlerinden itibaren dünya gündeminde en çok konuşulan konu corona virüs. Dünya genelinde binlerce vakanın yanı sıra ülkemizde de vakaların görülmesi ile birlikte corona virüsten nasıl korunacağı da merak edildi.

Corona virüsten korunmak için dikkat edilecek birçok nokta bulunmaktadır. Uzmanlar öncelikle gerekli olmadıkça evinizden çıkmamanız gerektiğini söylemektedir. Bunun yanı sıra sevdiklerimizle sarılma, kucaklaşma gibi yakınlık gerektirecek eylemlerden kaçınmalıyız. Odalarımızı sık sık havalandırmalıyız. Evimizin temizliğine, özellikle ortam kullanım alanlarının temizliğine oldukça dikkat etmeliyiz.

Önlemlerin başında kişisel hijyen gelmektedir. Kişisel hijyenimize ne kadar dikkat edersek virüsten korunmamız da o kadar kolaylaşır. Dikkat etmeniz gereken hijyen noktalarını sizler için derleyip bir araya getirdik. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler detayları yazımızın devamında bulabilir. 

Kişisel Hijyen Kurallarında Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Corona virüs ile ilgili gördüğümüz her haberde el hijyenine önem göstermemiz gerektiği yer alıyor. Çünkü virüs bedenimize ellerimiz ile geçmektedir. Virüslü bölge ya da kişilere ellerimiz ile dokunur ardından ellerimizi yüzümüze bulaştırırsak virüsü taşıyor oluruz. Bu durumda ellerimizi düzenli olarak yıkamamız bizi koruyacaktır. Uzmanlar sabun ile 20 saniye ovalayarak yıkamamızı önermektedir. 

Bunun yanı sıra virüs haberleri ile birlikte kolonya kullanımı da artış göstermiştir. Kolonya içerdiği alkol maddesi ile virüslerin ölmesine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple sık sık kolonya kullanarak da virüslerden korunabilirsiniz. 

Virüslerin bedenimizden dış dünyaya çıkmasının bir diğer yolu ise öksürmek ve hapşırmaktır. Bu tür eylemlerde ellerimizi kullanmaktan kaçınmalıyız. Bir peçete yardımı ile ağzımızı kapatabiliriz. Eğer bulunduğumuz ortamda peçete bulunmuyorsa yine elimizi kullanmak yerine dirsek içlerini kullanabiliriz. 

Sık sık el yıkamak ve kolonya kullanımı el ve cilde zarar verip yıpratabilir. Bu da istenmeyecek bir durum olduğundan düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak bu durumun önüne geçecektir.

Corona virüsü ile kullanımı artan ürünlerden biri de maskelerdir. Bilinenin aksine maskeler virüsün bedeninize girmesini engellememektedir. Maskenin kullanım amacı bedeninizde bulunan virüslerin dış dünyaya ulaşmasını engellemektir. Eğer grip, nezle gibi hastalıklar geçiriyorsanız maske kullanabilirsiniz. 

Kişisel hijyenin olmazsa olmazlarından biri de bulunduğunuz alanların temizliğidir. Çünkü bedeninizin hijyenine istediğiniz kadar önem verin bulunduğunuz alanlarda aynı hijyeni sağlayamazsanız kişisel hijyeninizde etkilenecektir. Evinizde bulunan ortak kullanım alanlarında hijyen seviyesini üst seviyeye çıkarmalısınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz