Ana Sayfa Finans Konut Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Konut Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Konut Hesabı, konut sahibi olmak isteyenlerin ya da gerekli koşulları sağlayan kişilerin bankalardan açtıkları ve birikimlerine faiz elde ettikleri ve 3 yıl düzenli birikim yapmaları halinde faiz getirisine ek %20 devlet katkısı da aldıkları bir vadeli mevduat ve katılım fonu hesap türüdür.

Diğer bir ifadeyle Konut Hesabı; adına kayıtlı herhangi bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının konut sahibi olabilmeleri için cazip faiz oranları ile devlet katkısının birlikte sunulduğu, vatandaşlara hem konut sahibi olabilme hem de birikim yapabilmeleri olanakları sağlayan bir uygulamadır. 3 yıl boyunca düzenli olarak yapılacak tasarruf hem bireyler, hem de ülkemiz için önemli bir teşviktir.

Konut Hesabının Özellikleri:

Tamamı adına kayıtlı bir konutu olmayan her vatandaş, bankalardan bir konut hesabı açtırabilmektedir. Fakat bu hesapta 3 yıl süreyle düzenli olarak birikim yapma koşulu bulunmaktadır. Hesabın diğer önemli özellik ve koşulları aşağıda bulunmaktadır:

 • Yatırılacak paranın alt limiti 250 TL , üst limiti ise 2.500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Hesap sahipleri bu süre boyunca faiz getirisi elde edeceği gibi, kamu desteği de alacaklardır.
 • Faiz kazanımı sağlamak istemeyen kişiler için ise faizsiz birikim yapma seçeneği de sunulmaktadır.
 • Konut hesabı hizmeti veren birçok banka bulunmaktadır, fakat bu hizmeti bankalar yanlıca fiziki olarak şubelerden gerçekleştirmektedir. Kişiler internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi kanallardan bu hizmetleri alamamaktadırlar.

Konut Hesabının Açılma Koşulları:

Konut Hesabından faydalanmak için, bankaların vatandaşlara sunduğu bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Sistemden yalnızca T.C. vatandaşları yararlanabilmektedir.
 2. Konut Hesabı açtırmak isteyen bireylerin tamamı kendisine ait herhangi bir konutları bulunmamalıdır. Eğer kişilerin üzerinde resmi olarak kayıtlı kat irtifakı, müstakil tapu ve kayıtlı kat mülkiyeti veya konut nitelikli bir tapu var ise, bu kişiler Konut Hesabı uygulamasından yararlanamayacaklardır.
 3. Kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişiler yanlıca velisi veya vasisi adına hesap açtırabileceklerdir.
 4. Hesaplar yalnızca Türk Lirası cinsinden açılabilmektedir. Yabancı para cinsinden hesap açılışı yapılamamaktadır.
 5. Kişilerin birden fazla sayıda Konut Hesabı açtırmaları durumunda, yalnızca ilk açılan hesap için devlet katkısı alabilirler. Diğer hesaplar için herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

Konut Hesabı Ödeme Alt ve Üst Limitler:

 • Birikim yapmak isteyen kişilerin aylık ödemesi gereken en az rakam 250 TL, en fazla rakam ise 2.500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Üç aylık periyotlarda ödeme yapmak isteyen kişiler için ödeme alt sınırı 750 TL, üst sınır ise 7.500 TL olacaktır,
 • Bankalar tarafından hesap açan kişiden bir defaya mahsus olmak üzere ücret alınmaktadır. Yazıda yer alan rakam ve bilgilerin devlet ve bankalarda yapılabilecek güncelleme veya değişiklikler sebebiyle son güncel bilgilerin ilgili bankalardan temin edilmesi gerekmektedir.

Tüm bu şartları yerine getiren, bankadaki 3 yıllık ödeme planını koşul ve şartlara uygun olarak ödeyen kişiler, konutlarını aldıktan sonraki 6 ay içerisinde tapuları ile bankaya devlet katkısı için başvurabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz