Ana Sayfa Finans Konut Kredileri Nedir? Nasıl Alınır?

Konut Kredileri Nedir? Nasıl Alınır?

Konut kredileri ev sahibi olmak isteyen herkesin başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntemle ev sahibi olan birçok kişi bulunmaktadır. Özellikle memurlar düzenli ve yüksek gelirlere sahip oldukları için kredi ile ev sahibi olma imkanları çok daha yüksektir.

Konut kredilerinde ki tutarlar yüksek olduğu için bu kredilerin masrafları da başvuru şartları da farklıdır. Masraflarla ilgili yazıya gitmek için tıklayın. 

Konut Kredisi

Konut kredileri, bankaların ev almak için gelen müşterilerine sunduğu bir hizmettir. Bu kredi türünde alınması planlanan eve göre faiz oranı ve vade sunulmaktadır. Konut kredilerinde ki vade oranı ihtiyaç kredilerine oranla daha fazladır. Ortalama vade süresi 15 yıldır. Vade süresi arttıkça faiz oranları da artmaktadır. İhtiyaç kredilerine nazaran bu kredi türünde hemen hemen her banka benzer faiz oranı uygular. Devlet ise konut alımını teşvik etmek amacıyla devlet bankalarında ki faiz oranlarını azaltma talebinde bulunduğu için Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi bankalardan konut kredisi almak daha avantajlıdır.

Konut Kredisi Şartları

  • Yüksek Kredi Notu
  • Düzenli Gelir
  • 18 Yaş Sınırı

Şartlar bunlar olsa da konut kredisini almak gözüktüğü kadar kolay değildir. Bankalar bir işletmedir ve hiç bir işletme geri alamayacağı parayı veya karlı olmayan bir işi yapmak istemez. Bu sebeple bankalarda konut kredisi verecekleri kişinin gelirinin belgeli ve yüksek olmasını talep ederler. Gelirden kasıt ise aylık 4000 TL gibi bir rakamdır.

Konut Kredileri İçin Gerekli Evraklar

  • Nüfus Kağıdı
  • Alınacak olan evin tapusu
  • Gelir Belgesi (Maaş Bordrosu)
  • Kefil Bilgisi (Herkesten talep edilmez.)

Evraklar arasında zorunlu deprem sigortası ve hayat sigortası gibi sigortaların ilgili evrakları da talep edilmektedir. Konut kredileri genellikle yüksek tutarlı olduğu için bankalar hayat sigortasını zorunlu tutar. Yine evin deprem sigortasının da yaptırılması zorunludur.

Hayat sigortası yaptırıldığı takdirde krediyi çeken kişi vefat etse de borç mirasçılarına kalmaz. İlgili kredi tutarını sigorta şirketi ödemek zorundadır. Bu sebeple hayat sigortasının masrafından kaçmamak önemlidir.

Konut Kredisi İçin İpotek

İpotekli konut kredisi ile ilgili yazıya gitmek için tıklayın. İlgili yazıda ipotek durumu detaylı şekilde anlatılsa da konu içerisinde de kısaca bahsetmekte fayda var. Konut kredilerinde evin tutarının tamamına bankalar kredi vermezler. Bu sebeple kenarda birikimi olmayan kişilerin ev alması çok zordur. İpotekli krediler ise burada devreye girmektedir. Hali hazırda ev, araba, iş yeri veya arsa gibi mallar varsa bunlar ipotek verilerek evin tamamına kredi çekilebilir.

İpotek verilerek alınan ev kesinlikle satılamaz. İlgili kredi borcu ödenmediği sürece bu evin satışı herhangi bir devlet kurumunda yapılamaz. Bu sebeple ipotekli kredi çekmeden önce dikkatlice düşünmekte fayda var. İpotekli kredilerin normal konut kredilerine oranla maliyetleri de çok daha fazladır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz