Ana Sayfa Finans Konut Kredilerinin Masrafları Nelerdir?

Konut Kredilerinin Masrafları Nelerdir?

Ev sahibi olmak günümüzde giderek zorlaşan bir süreç. Faiz oranlarının da artması ile birlikte birçok kişi artık eskisi kadar kolay kredi alamıyor. Faiz oranlarının yanı sıra bankaların da ekonomik daralma sebebiyle kredi musluklarını kısması süreci imkansız hale getiriyor.

Konut kredileri ile ev almak mümkün olsa da bu kredilerin birçok masrafı bulunuyor. Devlet bankaları konut kredilerini yaygınlaştırmak adına faiz oranlarını düşürse de birçok kullanıcı konut kredisinin masraflarını hesaba katmıyor. Aşağıda konut kredilerinin tüm masraflarını detaylı bir şekilde sizler için inceledik.

Dosya Masrafı

Her kredi de olduğu gibi konut kredilerinde de dosya masrafı bulunmaktadır. Dosya masrafının kalkması yönünde devlet karar alsa da bankalar çeşitli isimler adı altında bu masrafları kullanıcılardan talep ediyorlar. Dosya masrafının en büyük dezavantajı toplam kredi üzerinden hesaplanmasıdır. Yani 50,000 TL’lik konut kredisi ile 150,000 TL’lik konut kredisinin masrafı aynı değildir. Dosya masrafının oranı ise genellikle %1 olarak belirlenir.

Komisyonlar

Bankaların faiz ve dosya masrafının dışında en önemli kazançlarının arasında komisyon uygulamaları yer almaktadır. Kredinin faizleri düşük olsa da masrafı arttırarak bankalar burada kullanıcılara ufak pazarlama hilesi uygulamaktadır. Komisyon oranları ise genellikle %1 ile %2 arasındadır.

Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi çekmeden önce alınacak olan evin değerinin belirlenmesi için bankalar ekspertizler den yararlanmaktadır. Bunun masrafını ise bankalar krediyi çeken kişilerden talep ederler. Ekspertiz ücreti ise bankadan bankaya değişmektedir.

Sigorta Masrafı

Bankalar kredi verirken hayat sigortası yaptırmaktadır. Bu sigortanın yapılma sebebi tamamen krediyi çeken kişinin ölmesi durumunda bu parayı sigorta şirketlerinden alması içindir. Konut kredilerinde ise hayat sigortasının yanında ek olarak DASK yani deprem sigortası yapılmaktadır. Bu uygulama ise devletin zorunlu tuttuğu bir uygulamadır.

İpotek Ücretleri

Bankalar konut kredilerinde ipotek tahsis ve fekki adında iki farklı ücret talep ederler. İpotek ücretleri genellikle düşüktür. İpotek Fekki ücreti ise kredi alınırken talep edilir fakat kredinin ödenmesi durumunda bankadan geri alınabilir. Bir nevi hava parası gibi bir uygulamadır.

Erken Ödeme

Kredinin 5 yıl vade ile alındığını düşünelim. 5 yıldan önce kişi krediyi erken kapatmak isterse bankalar bundan da ücret talep ederler. Bu miktarda düşük olsa da kredi verilirken bu uygulamanın detayları kullanıcının imzaladığı kredi belgesinde yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz