Ana Sayfa Sağlık Koronavirüs Gençlerde Nasıl Etki Eder?

Koronavirüs Gençlerde Nasıl Etki Eder?

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve bir anda etkisi altına alan bir hastalıktan bahsedeceğiz. Şu anda Avrupa’nın çoğu ülkesinde sokağa çıkma yasağı bulunuyor. Her gün İtalya’dan yüzlerce hastanın ölüm haberlerini almaktayız. Diğer bir yandan da Türkiye’de şu anda 400’e yakın koronavirüs sahibi hasta ve ne yazık ki 4 ölüm ile karşı karşıyayız. 

Birçok insan evdekal etiketiyle birlikte paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Twitterdan ve Facebook üzerinden sürekli gündem takip edilmeye başladı. Ayrıca kolonya gibi anti bakteriyel kullanımına da önem verildi. Ülkece temizliğe dikkat etmeye ve sokağa sadece ihtiyaçlarımız için çıkmaya çalışıyoruz. 

Peki bu kadar dikkat çeken bu virüsün genç bir bedene girdiğinde belirtileri neler oluyor? Bizde sizler için araştırıp konu hakkında önemli bilgi vermek için bazı yazı dizisi hazırladık. 

Genç iseniz ve virüs kaptıysanız neler olur?

Koronavirüs hafif, orta ve ağır olmak üzere üç adet dönemden geçmektedir. Bu üç dönem çok önemlidir. Gençlerde genellikle hafif ve orta dereceli olarak geçtiği bilinse de bu hastalığa karşı en önemli nokta ise dikkatli olmak ve güçlü bünyeye sahip olmaktır. Güçlü bir bünyeniz olması en önemli noktadır. Eğer bağışıklığınız üst seviyede ise bu hastalığı rahatlıkla atlatabilmeniz mümkün olacaktır. 

Koronavirüs belirtilerini ciddi anlamda gösteren bir hastalık olmaktadır. uru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık. Koronavirüs belirtileri arasında en çok karşılaşılan belirtilerateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

Ama gençlerin vücut direnci çok yüksek olduğundan dolayı genellikle ateş ve kuru öksürük ile birlikte karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen 184 ya da 112 Acil Servis numaralarını aramanız gerekmektedir. Size şunu rahatlıkla belirtebiliriz. Evde olduğunuz süre boyunca bol bol meyve tüketmeli ve direncinizi arttırmalısınız. Virüs kapsanız bile kısa bir süre içerisinde bu virüs vücudunuzdan alacağınız tedavi ile birlikte yok olacağını sizlere hatırlatmak isteriz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz