Ana Sayfa Sağlık Koronavirüste Riskli Olan Kişiler Kimlerdir?

Koronavirüste Riskli Olan Kişiler Kimlerdir?

Koronavirüs ile ilgili hazırladığımız bazı yazılara ek olarak önemli bilgiler vermek istedik. Çin’nin Wuhan kentinden ortaya çıkan bu hastalık tamamen dünyayı kasıp kavurmaktadır. Sadece İtalya’da dün 400’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Peki bu virüs neden bu kadar kişiye bulaşıyor ve nasıl öldürüyor? Riskli gruplara girmeden önce bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. 

Virüs Neden Bu Kadar Kişiye Bulaşıyor?

Bu virüs grip virüsü gibi bir özelliğe sahip bundan dolayı da birçok kişiye bulaşma özelliğine sahip. Enfekte olan bir kişinin nefesinden, salgılarından ya da temasından bile çok rahat bulaşabilmektedir. Virüs gözlerinizden, burnunuzdan, ağızlarından rahatlıkla vücuda girebilmektedir. Bundan dolayı da sosyal izolasyon bu noktada en önemli kazanç sağlamaktadır. 

Virüs Neden Öldürüyor?

Virüsün öldürme nedenlerinden biri de direkt olarak solunum sisteminize saldırmasından kaynaklanmaktadır. Solunum yetmezliği sorunu olan bireyler bir de solunumlarına saldıran başka bir virüsün varlığı ile birlikte ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda da böbrek yetmezliği yaşatıp, sizleri ölüme götürebilmektedir. Bu anlamda çok önemli ve çok ciddi bir rahatsızlıktır. Şimdi sizlerle birlikte bu virüs için riskli gruplardan bahsedelim.

Koronavirüs İçin Riskli Gruplar Hangileridir?

Koronavirüs için riskli gruoların televizyonlarda sürekli olarak yaşlılar olduğu belirtilmektedir. Yaşlıların olmasının nedeni ise çok iyi bir bağışıklık sistemi olmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu hastalıkta en büyük risk ise bağışıklık sistemini oluşturmaktadır. Koronavirüs hastalığında en riskli gruplar ise şu şekilde olmaktadır; ileri yaştaki kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kanser hastaları, akciğer hastalığı olan kişiler, diyabet (şeker hastalığı) olanlar, hipertansiyon hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, kronik sağlık sorunu bulunanlardır.

Koronavirüs direkt olarak bağışıklık sistemine saldırmaktadır. Bundan dolayı da hasta ve enfekte olan kişilerin mutlaka bağışıklık sistemini geliştirmeleri gerekmektedir. Sizlerde evde olduğunuz süre boyunca temizliğinize çok dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte sürekli meyve ve sebze tüketmelisiniz. Spor yapıp hareket etmelisiniz. Vücudunuz bu virüse ne kadar güçlü olursa o kadar hızlı bir şekilde enfekte olan vücudunuzdan atlatabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz