Ana Sayfa Girişimci KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Desteği

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Desteği

KOSGEB geçtiğimiz yıllarda hibe kredi verecek olduğu vatandaşlardan öncelikle iş yerini açmasını ve işyeri belgesi ile başvurmasını istiyordu. Bu da pek çok kişi için tehlikeli olarak görülen bir durumdu. KOSGEB’in her işyerine hibe kredi veriyor olmaması sebebiyle işyeri açıldıktan sonra KOSGEB’ten hibe çıkmaması durumunda girişimciler kötü sonuçlarla karşılaşıyordu. Fakat KOSGEB 2017 sonunda 2018 yılına girerken bu fikrini değiştirerek farklı bir gidişata imza attı. Artık KOSGEB’ten 50 bin TL hibe kredi desteği almanız için işyerinizi önceden açmanıza gerek yok.

KOSGEB’ten hibe kredi almak için öncelikle KOSGEB yetkilileri ile görüşmeye gitmeniz gerekiyor. Yetkililer ile görüşerek yapmak istediğiniz girişimi anlatmanız ve kendilerini ikna etmeniz oldukça önemli bir konu. Fakat KOSGEB’ten bazı durumlarda öncelikli olarak hibe kredi alabilirsiniz. Peki nedir bu öncelikler?

 • Kadın girişimiler KOSGEB’ten öncelikli olarak kredi alıyorlar. Kadının iş hayatına girerek ekonomiye katkı yapmaya başlaması amacıyla getirilmiş bir madde.
 • Engelli vatandaşlarımızda KOSGEB’ten herhangi bir girişim için öncelikli olarka hibe kredi alabiliyorlar. Hem kendi ruhsal sağlıkları hemde ekonomi için oldukça önemli bir adım olduğundan dolayı bu öncelik engelli vatandaşlara verilmiş durumda.
 • Birinci dereceden şehit yakını olan saygıdeğer vatandaşlarımıza da bu büyük ve acı kayıplarından dolayı öncelik verilmiş durumda. Kolaylıkla KOSGEB’ten 50 bin TL hibe kredi
 • Gazilerde bu vatan için yara aldıkları dolayısıyla KOSGEB bünyesinden kolay şekilde 50 bin TL hibe kredi alabilen toplam dört grubun arasında yer alıyorlar. Büyük engellilik durumları sebebiyle normal işlerde çalışamayan gazilerimiz için oldukça iyi bir haber.

KOSGEB yetkilileri ile görüşerek kendilerini size hibe kredi vermeye ikna etmeyi başarırsanız bu para toplamda 50 bin TL olarak hesabınıza anında aktarılmaz. Öncelikle işlem masraflarını halletmeniz için KOSGEB size 2.000 TL civarında bir hibe kredi verir. Bu hibe ile yaptığınız işlemler ve dosyalar yetkililer tarafından takip edilir. Resmi kurumlara ödediğiniz tutarların dekontları ile birlikte belgeler KOSGEB yetkililerine teslim edilir. Bundan sonra ise KOSGEB size 18.000 TL civarında ikinci hibe kredinizi verir. Bu hibe ile iş yerinizi açmanız için gereken eşyalarınızı ve aletlerinizi almanız size tavsiye edilir. 18.000 TL’nin tamamının faturası geri istenir ve alınan eşyalar görülmek için KOSGEB yetkilileri dükkanınızı ziyaret ederler. Bu aşamadan sonra ise ilk giderler ve gelir kazanana kadar işyerinizin masraflarını karşılamanız için KOSGEB size 30.000 TL tutarında son parti olan hibe krediyi verir. Böylelikle toplamda KOSGEB’ten 50 bin TL geri ödemesiz hibe kredi almış olursunuz.

Eğer KOSGEB’ten aldığınız 50.000 TL tutarında hibe kredi sizin için yeterli olmazsa tekrar KOSGEB yetkilileri ile görüşerek faizsiz100.000 TL kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer bu kredide KOSGEB tarafından onaylanır ve almanıza hak çıkarsa bu krediyi geri ödemeniz 2 yıl sonrasına ertelenir. Bu süreç zarfında işletmenin kâr geçmesi ve borçlarını ödeyebilecek duruma gelmesi amaçlanır.

Kosgeb’in en çok hibe kredi verdiği alanlar ise aşşağıda belirteceğimiz listede sıralanmıştır. En çok bu alanlarda hibe vermesinin sebebi ülkemizin bu alanlarda olan yatırımlara daha çok ihtiyacı olması sebebiyledir. İşte liste;

 • Kanalizasyon, atık yönetimi.
 • Depolama ve ulaştırma.
 • İletişim ve bilgi sektörü.
 • Kültür, eğlence, sanat ve spor.
 • Sigorta ve finans kurumları.
 • İnşaat.
 • İdari ve Desteki hizmet faaliyetleri.
 • İmalat .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz