Ana Sayfa Genel KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? (Nasıl Yapılır?)

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? (Nasıl Yapılır?)

KOSGEB’den kredi başvurusunda bulunmak, kendi işinin patronu olmak isteyen kişilerin ya da yeni bir sektörde kazanç yaratacak iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimcilerin en sık yaptıkları işlerden biridir. Bakan Mustafa Varank’ın kamuoyuna duyurduğu son açıklamalardan sonra KOSGEB’in 2019 yılında kendi işini kuranlara yapacağı maddi destekler de açıklığa kavuştu. Devletin girişimci ve iş kurmak isteyen vatandaşlara sunduğu bu imkânlardan yararlanmak isteyenlerin merak ettiği KOSGEB başvuru şartları 2019 yılında ne oldu gibi KOSGEB hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorulardan biri de “KOSGEB nedir?” sorusudur. Bu soruyu cevaplamak adına şu şekilde bilgilendirme yapabiliriz:

 • KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır.
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuştur.
 • Kuruluş tarihi 20 Nisan 1990’dır ve 3624 sayılı kanunla desteklenmiştir.
 • KOBİ adı verilen Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir takım ekonomik desteklerin yapıldığı bir devlet kurumudur.
 • KOSGEB’in kobilere destek vermesindeki amaçlar, kobilerin ekonomideki rolünü artırmak, yerli ekonomi içerisinde etkin olmalarını sağlamak, rekabet güçlerini artırmak, sanayideki rollerini güçlendirmektir.
 • 5 Mayıs 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan bildiriye göre imalat ve üretim sektörlerinin yanında hizmet ve ticaret sektörlerini de kapsamına alarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru şartları nelerdir diye merak eden girişimci ve kendi işini kurmak isteyen kişiler için KOSGEB’in başvuru şartlarını şu şekilde açıklamak mümkündür:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak.
 3. KOSGEB tarafından verilen uygulamalı eğitim desteğini almış olanlar.
 4. KOSGEB tarafından kurs olarak verilen iş kurma danışmanlığı eğitimini almış olanlar,
 5. Kurumun düzenleyip yürüttüğü üniversite sınırları içerisinde yer alan genç girişimci geliştirme programlarına katılıp devam etmiş ve mezun olmuş olanlar,
 6. İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi)’den kadrolu girişimcilerden 1 sene içinde işletme açmamış kişiler KOSGEB desteklerinden ve hizmetlerinden faydalanabilirler.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarını yerine getiren gençler, girişimciler ve kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar KOSGEB kayıt işlemleri öncesi başvurunun nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Başvuru işlemleri de günümüzde her işimizi hallettiğimiz gibi internet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda devlet kurumlarının da tamamen internet ortamına taşınmasıyla işlevselliği yükselen e-devlet kapısı internet sitesiyle birlikte KOSGEB’in resmi internet sitesinden başvurularınız yapabilirsiniz. Öte yandan e-devlet kapısı sisteminde yer alan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı’na ait kurum hizmetleri bölümünden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu da yapılabilmektedir. KOSGEB 2019 başvuru ile veri tabanına kaydolma işlemleri şu şekilde yapılmaktadır:

 • KOSGEB’in resmi internet sitesine girerek KOBi / Girişimci bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” bölümüne tıklayın.
 • İşletmenize ait adı büyük harflerle ilgili boşluğa yazın.
 • Açılan pencerelerde işletmenizin statüsünü seçin.
 • Alt sekmede işletmenizin kayıtlı olduğu vergi dairesi, işletmenize ait vergi numarası, işletmedeki yetkili kişinin adı ve soyadını istenen boşluklara girin. (Yetkili kişi şirket adına imza yetkisi olan kişidir.)
 • Sonraki alanda SSK sicil numarasına sahip değilseniz BAĞKUR numaranızı girin. (SSK numarasını tam 21 hane olarak ilgili yere girin. Eğer SSK sicil no 23 haneli ise son 2 hanesini girmenize gerek yoktur.
 • İşletmenizin kuruluş yılını da girdikten sonra geri kalan boşlukları da doldurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz