Ana Sayfa Finans Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

İhtiyaç kredileri yapılan araştırmalara göre en çok başvurulan kredi türlerinin başında geliyor. Bankalar kişilere kredi vermeden önce değerlendirme yapmakta ve bu değerlendirmelerde birçok farklı faktörü gözden geçirmektedir. Kredinin tutarına göre gelir bilgisi, kredi notu ve finansal geçmiş bu faktörlerin başında gelmektedir.

Bankalar kişiye kredi verirken maaş bordrosu talebinde bulunmaktadır. Maaş bordrosu alabilmek içinde bir işletmede veya devlet kurumunda sigortalı çalışan olma zorunluluğu vardır.

Kredi alabilmek için gerekli azami süre

İhtiyaç kredilerinde ki aranan sigorta şartı 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Maaş bordrosunu çalıştığınız kurumun muhasebe departmanından alabilirsiniz. Yatan sigorta pirimine göre çekeceğiniz kredinin tutarı artmakta veya azalmaktadır.

Pasif gelirlerin veya ek gelirlerin banka açısından hiç bir önemi yoktur. Önemli olan işverenin SGK kurumuna beyan ettiği tutardır. Yani siz 3000 TL aylık net gelire sahip olabilirsiniz fakat işvereniniz sizi asgari ücretli olarak beyan ediyorsa bankada size kredi verirken sizi asgari tutar üzerinden değerlendirmektedir.

Süre Değişir mi?

Süre tamamen bankanın inisiyatifinde ve kredi notuna bağlı bir durumdur. Sigortalı çalışan olmadan önce ki finansal geçmişiniz de bir sorun yoksa 2 aylık bile sigortalı çalışan olmanız banka için yeterli olabilir. Diğer yandan 6 aylık sigortalı çalışsanız bile daha önce ki kredi kartı ve kredi kullanımlarında sorun yaşamış iseniz kredi çıkmama ihtimali söz konusudur.

Eğer kara listede yer alıyorsanız veya işverenin anlaşmalı olduğu bankada daha önce ödeme noktasında sorun yaşamış iseniz 2 yıllık sigortalı çalışan olsanız bile kredi çekememe ihtimaliniz bulunmaktadır.

Maaş Miktarı

Aylık maaş miktarı çekilecek olan kredi tutarına doğrudan etki etmektedir. 4000 TL net gelir elde eden bir kişi ile 2000 TL net gelir elde eden kişi arasında büyük fark bulunmaktadır. Bu mantıkla bu iki kişinin alabileceği kredi limiti arasında da fark bulunmaktadır.

Kredi notu düşük olan fakat sigortalı çalışan kişilerde bankalardan kredi çekebilir. Talep edilecek olan tutar yüksekse kredi çekme ihtimali de düşüktür. Banka sizden teminat olarak taşınmaz bir mal varlığı veya kefil isteyebilir. Bankanın şartlarını sağladığınız sürece kredi notunuz düşük olsa da kredi çekebilirsiniz. Bu tamamen bankanın değerlendirmesine kalmış bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz