Ana Sayfa Finans Kredi Başvurularında Gelir Bilgisi Şartı

Kredi Başvurularında Gelir Bilgisi Şartı

Basında her ne kadar yeni kredi imkanlarından sıklıkla bahsedilse de krediler eskiye oranla çok daha zor veriliyor. Bankalar, ekonomik daralma sebebiyle ve daha önce verdikleri kredileri toparlayabilmek adına muslukları kısmış durumda. Daha önce ki yazılarımızda nasıl daha iyi kredi başvurusu yapılacağını anlatmıştık. Bu yazımızda ise kredi başvurusu esnasında ki gelir şartını inceleyeceğiz.

Kredi notu, gelir bilgisi ve finansal geçmiş başvuruların kaderini belirleyen faktörlerden birkaçı. Kredi notundan ve kara liste durumlarından da bahsettiğimiz için bu yazıda sadece gelir şartından bahsetmek istiyoruz.

Bankalar bir işletmedir ve işletmelerin temel amacı gelir elde etmektedir. Bankaların ise en büyük gelir kaynağı faizli kredilerdir. Bu krediler verilirken kişinin krediyi geri ödeme potansiyeli ölçülür. Gelir bilgisi, bu potansiyeli belirleyen en önemli faktördür.

Gelir Faktörü

İhtiyaç ve tüketici kredilerine başvururken gelirin belgelenmesi şartı aranmaktadır. Memurlar bu şartı kolaylıkla sağlarken özel sektörde problemler bulunmaktadır. Kişiler 4000 TL gelirle özel sektörde çalışsalar da sigorta primleri asgari ücret üzerinden yatırılıyorsa banka, kişiyi asgari ücretli olarak nitelendirir. Asgari ücretin 2000 TL olduğunu düşünürsek kişinin alacağı kredide ki aylık ödeme tutarı 1000 TL’yi geçemez.

Kredi İçin Evraklar

Maaş bordrosu olmayan kişilerin kredi çekebilmesi için ise kira veya mevduat geliri olması gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde maaş bordrosunun yanı sıra; ikametgah belgesi, sahip olunan son faturanın ödemesi ve kimlik belgesi de talep edilmektedir.

Toparlamak gerekirse, kısa süre önce başvurduğunuz bir krediden ret almış iseniz bunun sebebi gelir yetersizliği olabilir. Mevcut kredinin üzerine kredi çekebilmek için gelirin yüksek olması ve kefil gereklidir. Eğer krediye ihtiyacınız varsa yazıda ki bilgilerden yola çıkarak gelir durumunuzu hesaba katarak kredi limitini belirleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz