Ana Sayfa Finans Kredi Başvurularını Olumlu Etkileyen Faktörler

Kredi Başvurularını Olumlu Etkileyen Faktörler

Artan faiz oranları, bankaların dağıttıkları kredileri geri alamaması ve batık kredi oranlarının her gün artması sebebiyle artık kredi almak çok daha zorlaştı. Devlet, bankalara sürekli olarak baskı yapsa da bankalar kredi verirken çeşitli zorluklar çıkarmakta.

Bu yazımızda ise kredi başvurularında olumlu sonuç alabilmeniz için çeşitli yöntemleri başlıklara ayırarak anlatacağız.

Doğru Bilgiler

Kredi başvurularında doğru bilgiler vermek her zaman önemlidir. İlk kredi başvurusu esnasında bankalar sizden aldıkları bilgileri kaydetmektedir. Başvurudan sonra bu bilgiler ile bir değerlendirme yapılmaktadır. Eğer gelir durumunuzu yanlış verir ve banka bunu fark ederse yalan beyandan ötürü kredi başvurunuz riske girebilir.

İnternet, SMS veya şube fark etmeksizin başvuru esnasında hakkınızda sorulan tüm bilgileri doğru cevaplar vermeniz sizin açınızdan olumlu olacaktır.

Kredi Not Durumunuz

Krediye başvurmadan önce kredi notunuzu bilmenizde fayda var. Findeks uygulamasından kredi notunuzu öğrenerek bankaya gitmeniz, kredi başvuru sürecinizi etkileyecektir.

Kredi notunun 1450 puanın üzerinde olması büyük avantajdır. Kredi notunuz 1300’ün altında ise ve gelir durumunuz yoksa 50,000 TL ihtiyaç kredisine başvurduğunuzda başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu sebeple kredi notunu öğrendikten sonra web sitemizde ki makaleleri okuyarak bilgi sahibi olup, ihtiyacınız kadar değil alabileceğiniz maksimum tutar oranında kredi başvurusunu yapın.

Aylık Gelir ve Ödeme Tutarı

Aylık geliriniz 2000 TL ise her ay ödeyebileceğiniz kredi borç tutarı 1000 TL’yi geçmeyecektir. Bu sebeple 12 ay vade seçip 24,000 TL gibi bir rakama başvurursanız krediniz onaylanmayacaktır. Aylık gelirinizi ikiye böldükten sonra kredi tutarına göre vade seçmeniz yararınıza olacaktır.

Tabi ki gelirinizin beyan edilmesi gerekmektedir. Sigortalı çalışan değilseniz ayda kazandığınız paranın hiç bir önemi yoktur.

Mevcut Borç durumu

Ülkemizde ki bankalar koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Örneğin, İş Bankasına başvuru yaparken diğer bankalarda ki hali hazırda ki tüm kredileriniz sistemde gözükmektedir. Aylık geliriniz 2 krediyi birden ödemek için yeterli değilse yeni kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

Bu bilgiler ışığı altında, mevcut kredilerinizi kapattıktan sonra yeni başvuru yapmanız onay sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Anında Krediler

Birçok bankanın anında kredi hizmeti bulunmaktadır. Burada bankalar kredi başvurularını alıp değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirmeleri ise banka çalışanları değil sistem yapmaktadır. Bu sebeple anında kredilere başvururken doğru bilgileri girmeniz çok önemlidir çünkü sistemde sizin geçmişte ki tüm finansal hareketleriniz yer almaktadır.

Anında kredilerden ziyade şubelere direkt olarak evrakla başvuru yapmak daha kolay sonuç almanıza sebep olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz