Ana Sayfa Finans Kredi Başvurusu Reddedilenlere Tavsiyeler

Kredi Başvurusu Reddedilenlere Tavsiyeler

Günümüzde çevrenizdeki insanların neredeyse hepsinin kesinlikle bir borcu vardır. Bu ev kredisi, araba kredisi, öğrenim kredisi ya da ihtiyaç kredisi olabiliyor. Bu kadar fazla borcun yanında ise kredi puanının düşmesi de oldukça olağan bir durumdur. Bilmeniz gereken en önemli husus ise kredinizin reddedilmesi kredi notunuzun düşük olduğunun bir göstergesidir. Kredi başvurusu reddedilenlere tavsiyeler başlığını bu bağlamda değerlendireceğiz. Yani sizin kredi notunuzu yükseltmeye yönelik bir takım tavsiyelerde bulunacağız.

Günüzümüzde pek çok kişi kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bankalar tabiki bu başvuruların hepsini kabul etmemektedir. Bankanın kredi başvurusunu kabul etmesi için belli kriterleri vardır. Eğer bu kriterlere uyuyorsanız sizlere kredi verirler. Bankalar bu bağlamda oldukça dikkatli davranır ve müşterilerini buna gör seçer. Kredi notu çok da düşük olmayan bazı insanlar bir takım yanlış haretketlerinden ötürü kredi başvurusunda olumsuz sonuç alıyorlar. Bu bahsettiğimize örnek verecek olur isek, aynı anda birden çok bankaya kredi başvurusunda bulunmanız sizler için eksi puandır ve kredi başvurunuz bu hareketinizden dolayı olumsuz sonuçlanabilir. Peki, kredi başvurusu reddedilenlere tavsiyeler nelerdir?

Kredi Başvurusu Neden Kabul Edilmez?

Bu hususun iki ana sebebi mevcuttur. Bunlardan ilki gelirinizin yetersizliği, ikincisi ise kredi notunuzun düşük olmasıdır. Geliriniz yetersiz ise yada kredi notunuz düşükse bankalar sizlere kredi vermekten çekinir.

Banka kredi vereceği kişinin gelir belgesini ister. Gelir belgesini banka sunmanız şarttır. Bu bağlamda bazı bankalar 3 ay fakat genel olarak 6 ay çalışıyor olmanız gerekmektedir. Eğer geliriniz asgari ücret civarında ise kredi başvurusunda yüksek meblağlar talep etmemelisiniz. Asgari ücretli bir çalışan olduğunuz için banka sizlere yüksek meblağlarda kredi vermekten çekinir. 1.600 TL maaş alıyorsanız banka en fazla aylık 800 TL ödemesi olacak şekilde sizlere kredi verir. Bunu hesaplayarak bankaya kredi başvurusunda bulunun.

Pek çok insan kredi notunun düşük olduğundan ve bundan dolayı bankanın kendisine kredi vermediğinden ötürü yakınır. Bu bağlamda kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecek olan faktörleri iyi bilmeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi gününde ödememeniz, kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecek durumlardan bazılarıdır.

Kredi Başvurusu Reddedilenler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

  1. En önce bilmeniz gereken husus bankaların sizlerin gelirine göre kredi miktarını belirlemesidir. Yani banka az gelirli bir çalışana dönüp 300.000 TL’lik kredi vermez. Bu bağlamda çekebileceğiniz kredi miktarını önceden bilmeniz sizlere avantaj sağlayacaktır. Bankalar gelirinizin en fazla %70’i kadar aylık ödeme kabul eder. En az ise %40ı kadardır. Bu bağlamda bir çalışanın maaşı aylık 4.000 TL ise banka bu çalışana en fazla aylık 2.800 TL ödeyeceği şekilde kredi verir. Eğer bu çalışan 12 ay vadeli bir kredi talep ediyorsa 12×2.800= 33.600 TL’lik bir kredi çekebilir. Eğer daha yüksek bir kredi istiyorsanız vadeyi yükseltmeniz gerekmektedir. 36×2.800= 100.800 TL’lik kredi çekebilirsiniz. Bu bağlamda çekebileceğiniz kredi miktarını hesaplayabilir ve bankadan bu para miktarı üzerinden kredi talep edebilirsiniz.
  2. Findeks kredi notu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Findeks kredi notu tüm bankalar için geçerli bir kredi notudur. Kredi notunu yüksek tutmak kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Eğer kredi notunuz yüksek olur ise fazla veya az sizlere kesinlikle kredi verilir. Bankalar sizlere olumlu bakar. Kredi çekmek için bankaya gittiniz ve red cevabını aldınız. Bunun için bir başka bankaya gittiniz ve ondan da red cevabı aldınız. Sonra bir bankaya daha gittiniz yine o bankadan da red cevabı aldınız. İşte bu husus sizin kredi puanınızı inanılmaz derecede düşürür. Eğer red cevabı alıyorsanız şansınızı fazla zorlamayın zira bu red cevapları kredi notunuzu oldukça fazla düşürmektedir.
  3. Devamlı red cevaplar almanın yanı sıra kredi notunun düşmensinde başka etkenlerde rol oynamaktadır. Kredi borcunuz varsa ve siz bu kredi borcunu her ay gecikmeli bir şekilde ödüyorsanız kredi notunuzda her ay aheste aheste düşer. Bu bağlamda ödemelerinizi bir düzene sokmanız gerekmektedir. Aynı şekilde eğer kredi kartı kullanıyor ve kredi kartı borcunun sadece asgari tutarını yatırıyorsanız kredi notunuzda yine düşüşler yaşanır. Bu tip konulara kesinlikle dikkat etmelisiniz.
  4. Kredi kartı sizde bolca varsa bu kartların borcunu sıfırlayıp bazılarını iptal ettirin. Elinizde fazla kredi kartı bulunması bankalar tarafından olumlu bir biçimde algılanmayabilir. Bu bağlamda 3 kredi kartınız var ise bunu 1′ indirin yada 5 kredi kartınız var ise bunun sayısını 2’ye indirin.
  5. Aynı zamanda ödemelerinizi ve alışverişlerinizi banka kartınız üzerinden yapmanız bankalar tarafından olumlu algılanır. Sürekli olarak banka hesap kartına para yatırıp işlerinizi oradan görmeniz bankaların hoşuna gidecektir. Bu bağlamda banka kartınız ne kadar yoğun çalışırsa kredi puanınız da bir o kadar yükselir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz