Ana Sayfa Finans Kredi Borcu Olan Kişinin Kefilliği Kabul Edilir mi?

Kredi Borcu Olan Kişinin Kefilliği Kabul Edilir mi?

Günümüz ekonomik şartları itibariyle yüksek tutarlarda bir şeyler satın almak oldukça zor. Ev, araba, arsa veya elektronik eşyalara sahip olabilmek için birçok insan bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır. Bu durum insanların birikim yaparak alışveriş yapmasına engel olmakla birlikte nakit alışveriş sisteminin de sonunu getirmiştir. Türk lirasının da aşırı değer kaybetmesi, faiz oranlarını ile birlikte enflasyonun da artması sebebiyle artık bankalar kredi musluklarını kapatmıştır.

Globalleşme ile birlikte gelen bireyselcilik anlayışının sonucunda ise artık kimse kimseye borç para vermemektedir. Dayanışmanın bittiği günümüzde alt ve orta kesimde yer alan insanlar mal sahibi olmak için kredi yöntemine istemese de başvurmaktadır. Bankalar ise kredi tutarlarının yüksek olması durumunda kendilerini korumak adına kefil şartını sunmaktadır. Bu yüzden kefillik durumu ve şartları oldukça önem arz eden bir durum haline gelmiştir.

Kefil Olma Şartları

Kefil olacak olan kişi eğer kara listedeyse veya önce ki ödemelerinde sorun yaşamışsa kefilliği kabul görmemektedir. Yine kefil olarak krediye adını yazdıracak kişinin bir işletme sahibi olması veya en az 6 ay boyunca bir işte düzenli olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Kredinin tutarına göre bu gelir durumu asgari ücret olabilirken, tutarın artması durumunda istenilen gelir tutarı 5,000 TL’ye kadar çıkabilir. D

Krediye onay çıktıktan sonra size kefil olacak kişi banka tarafından değerlendirilmektedir. Banka sizin sicil durumunuzu onayladıktan sonra kefilinizin de kredi sicilini inceleyecektir. Bankalar kefil olacak kişinin hiçbir zaman düzensiz ödemeler yapan ya da borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin kefilliğini onaylamamaktadır. Sizin ve kefilinizin kredi sicilinin değerlendirme sonrasında onaylanmasıyla krediyi çekebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse, kişinin kredi borç tutarı önemli değildir. Kefil olacak kişi borçlarını düzenli ödeyen bir kişi ise kefilliği sorun teşkil etmeyecektir. Kısacası yüksek tutarlarda kredi çekmek için kefilin de sizinde kredi sicili sorunsuz olmalıdır.

Kefil olan kişinin memur olması durumunda ise işler kolaylaşmaktadır. Memurlar özel sektörde çalışanlara göre daha düzenli gelir sahibi oldukları için kefillikleri daha kolay onay almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz